ATSO 12.Grup (halı ve mobilya) Meslek Komitesi’nin Ocak ayı olağan toplantısında yapılan son düzenleme ile 2 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı kapsamında, mobilyada Katma Değer Vergisi (KDV) oranının yüzde 18’den 8’e düşürülmesinin, önceki KDV indirimlerinde olduğu gibi mobilya sektörüne olumlu yansıdığı kaydedildi.

Toplantıda, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ekonominin hareketlenmesi, enflasyonla mücadeleye destek ve kur etkisiyle bazı sektörleri canlandırmak için başlatılan KDV indirimi dönemlerinde birçok sektörün pozitif ivme yakaladığı ifade edilerek, son düzenleme ile mobilya sektörüne uygulanan KDV indiriminin halı temizleme sektöründe de uygulanmasının hem sektöre hem de ekonominin canlanmasına büyük oranda katkı sağlayacağı dile getirildi.

Özellikle son yıllarda halı temizleme sektörünün hızlı ve hacimsiz büyüdüğünü belirten Komite Üyeleri, oto yıkama yerlerinin bile halı yıkama işine girdiğini belirterek bu durumun sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

Profesyonel anlamda halı yıkama yapan kuruluşlar ile merdiven altı halı yıkama yapan yerlerin karıştırılır hale geldiğine vurgu yapan üyeler, mevcut durumun fiyatlar üzerinde de etkili olduğun, bu işe yatırım yapan, emek ve zamanını veren halı yıkama şirketlerinin bir darboğazla karşılaşıp fiyat mekanizmasının mağduru olduğuna vurgu yaptı.

12.Grup Meslek Komite Üyeleri, ekonomide yaşanan daralmanın da göz önüne alınarak halı temizleme sektöründe uygulanan Katma Değer Vergisi’nin %18’den %8’e indirilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına oybirliği ile karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin isteğini yerinde bularak gerekli çalışmaları başlattı.