26.Grup (Kuyumculuk, mücevher ve saat) Meslek Komitesi, kuyumcularda sadece altın ve gümüşten başka ürün satılmaması, demo, imitasyon ve bijuteri ürünün bulunmaması gerektiğini belirterek bu yönde yasal bir düzenleme yapılmasını istedi.

Komite üyeleri, son yıllarda  sektörde yaşanan hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarındaki artışa bağlı olarak önlem amaçlı kuyumcu vitrinlerindeki demo ürünlerin de çoğaldığını hatırlattılar. Kuyumcu vitrinlerine konulan bu ürünlerin demo ürün olduğunun ve satılamayacağının açık bir şekilde yazılı olarak belirtilmesi gerektiğini hatırlatan komite üyeleri, bu kurala genelde uyulmadığını bildirdiler.

Ayrıca, bazı kuyumcuların vitrinini daha da zengin göstermek için demo ürünleri yoğunlukla sergiledikleri, hatta bazı kötü niyetli kuyumcuların çoklu alımlarda bu ürünlerden de müşteriye sattıklarını söyleyen komite üyeleri, söz konusu demo ürünleri gerçek ürünlerden gözle ayırt etmenin pek mümkün olmaması nedeniyle vatandaşlarımızın mağdur olduğu, ayrıca iyi niyetli ve dürüst bir şekilde çalışan kuyumculara karşı da haksız rekabet ortamı yaratıldığını vurguladılar.

Bir kuyumcu dükkanında asla demo, imitasyon veya bujiteri ürünü bulunmaması gerektiğinin altını cizen komite üyeleri, bu dükkanlarda altın ve gümüşten başka hiç bir ürünün satılmaması, sadece kuyumcuların kuyumculuk yapması gerektiği belirtilerek bu konuda yasal bir düzenleme yapılmasını önerdiler. Komite, önerinin TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığına iletilmesini istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisini yerinde bularak gerekli girişimleri başlattı.