30.Grup (İnşaat Faaliyetleri) Meslek Komitesi, 30 Haziran tarihine ertelenen ‘Her daire için bir otopark’ uygulamasının tekrar ertelenmesini istedi. Komite, ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik’in sektör mensuplarına anlatılması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden uzmanların katılacağı bir toplantı düzenleme kararı da aldı.

Komite üyeleri, Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin amacının; plan, fen, sanat, sağlık, çevre şartlarına ve standartlara uygun yapı inşa edilmesine yönelik yapım faaliyet ve süreçlerinin takibini sağlamak üzere, yapı müteahhitlerinin ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklerine göre sınıflandırılarak yetki belgesi numarası verilmesine, kayıtlarının tutulmasına, belge numaralarının veya gruplarının iptaline ilişkin usul ve esasları düzenlemek olduğu belirttiler.

Komite, bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin katılımı ve sunumlarıyla söz konusu yönetmelik hakkında sektör mensubu üyelerini bilgilendirmek üzere Ramazan Bayramı sonrasındaki bir tarihte Odamız Atatürk Konferans Salonu’nda bir toplantı yapılmasını kararlaştırdı.

OTOPARK SORUNU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan ve 15.09.2018 tarihinde yürürlüğe giren Otopark Yönetmeliği konusunu 2018 Ekim ayında da ele aldıklarını anımsatan komite üyeleri söz konusu yönetmeliğin desteklendiğini, ancak kriz nedeniyle maliyetleri yüzde 10-15 oranında arttıracağı için sektörün bunu kaldıramayacağı ve ertelenmesini istediklerini anımsattılar.

Söz konusu yönetmeliğin uygulanmasının 30 Haziran 2019 tarihine kadar ertelendiğini hatırlatan komite üyeleri, yerleşim yerlerindeki trafik sorunlarının çözümü için otoparklara yönelik yeni düzenlemenin binalardaki her konut için bir otopark alanı ayrılması zorunluluğunun önemli olduğunu da dile getirdiler. Ekonomide yaşanan sıkıntıları devam ettiğini belirten komite üyeleri inşaat sektöründe devam eden daralmanın da göz önüne alındığında Otopark Yönetmeliği uygulamasının tekrar ertelenmesini önerdiler.

Meslek komitesi, önerileri doğrultusunda TOBB aracılığıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmasını istedi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin isteğini olumlu bularak gerekli yazışmalara başladı.