Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından bu yıl ilk kez verilecek “KÖK Ödülleri” için başvurular devam ediyor. ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO’nun geleneksel ödül törenlerini tek bir çatı altında toplayan ve bu yıl ilk kez verilecek KÖK Ödülleri’nin büyük ilgi gördüğünü ve yoğun bir katılım olduğunu söyledi.

“Kente Önem Katanlar” isminin baş harflerinden oluşan KÖK Ödülleri kapsamında İnovasyon, Dijital Dönüşüm, Bilim, Eğitim, Kültür-Sanat, Spor, Çevre, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Antalya Araştırması, Basın” olmak üzere toplam 10 kategoride “Kent Ödülleri” verileceğini belirten Davut Çetin, başvuruların 14 Şubat 2020 tarihine kadar www.kenteonemkatanlar.org web sayfası üzerinden yapılabileceğini söyledi. Davut Çetin, “Kişi veya kuruluşlar kendi adlarına da başvurabilirler, aday da önerebilirler” dedi.

EKONOMİ KENTİN KÖKLÜ DEĞERLERİYLE BİRLİKTE GELİŞİR

2020 yılından itibaren ATSO ödülleri “KÖK” ismiyle vereceklerini belirten Davut Çetin şu bilgileri verdi;

“KÖK, Kente Önem Katanlar başlığının kısaltmasıdır. ATSO KÖK, kentin önemine atıf yapmakta, ekonominin kentin köklü değerleriyle birlikte gelişeceğini ifade etmektedir. Bir kenti kent yapan köklü kuruluşları, tarihi değerleri, kentin kültürü, eğitim, bilim, sanat gibi zenginlikleridir. Bir kent ekonomisi, kuruluşları, eğitimi, sanatı, basınıyla bir bütün olarak gelişebilir. KÖK, aynı zamanda kadim şehrimizin köklü kuruluşu olan ATSO’yu da ifade etmektedir. Zira, ATSO 137 yıllık tarihiyle Antalya’nın köklerinden birisidir.

KÖK Ödülleri kapsamında geleneksel ödüllerimiz yanında, önemli bir yenilikle ‘Kent Ödülleri’ kategorisini de ekliyoruz. Kent Ödülleriyle artık sadece üyelerimize değil, Antalya’ya değer katan, önem katan kişi ve kuruluşlara da ödül veriyoruz. Böylece ATSO Ödüllerini, aynı zamanda kent adına Antalya ödülüne dönüştürüyoruz. Dolayısıyla geleneksel ödül kategorilerimizden vazgeçmeden geleneklerimizi ve geleceğimizi ‘Kente Önem Katanlar’, KÖK Ödülleri çatısı altında birleştirdik.

BAŞVURULAR SÜRÜYOR, ADAY DA ÖNERİLEBİLİYOR

Bu ödüller hem kişilere hem kurum veya kuruluşlara verilebilir. Kent ödüllerinin bazılarına üyelerimizin de şirket olarak başvurmalarını önemsiyorum. Çünkü çevre, eğitim, sosyal sorumluluk, kültür-sanat ödüllerimizin asıl amacı bu konularda hem kent hem üyelerimiz nezdinde farkındalığı artırmak ve teşvik edici olmaktır. Günümüzde bir şirketin değeri sadece cirosuyla değil, çevreye, eğitime, sanata katkısıyla, sosyal sorumluluk projeleriyle ölçülmektedir. Artık kişilerin özgeçmişlerinde bile sosyal sorumluluk çalışmalarına bakılmaktadır. Dolayısıyla üyelerimizin bu kategoride de yarışmasını da önemsiyoruz. ATSO KÖK Ödülleri’ne yoğun bir ilgi var. Tüm kişi veya kuruluşlar kendi adlarına da başvurabilirler, aday da önerebilirler.14 Şubat 2020 tarihine kadar www.kenteonemkatanlar.org web sayfası üzerinden yapılabilir.”

ÖDÜL ALANLARIN İSMİ SPOR SALONUNDA YAŞATILACAK

KÖK Ödülleri kapsamında her yıl bir sosyal sorumluluk projesine imza atılacağını vurgulayan Davut Çetin, “ATSO olarak biz her zaman eğitime çok önem veren bir kurum olduk. Bu yılın sosyal sorumluluk projesi temasını, geleceğin iyi eğitimli gençlerin ellerinde yükseleceğinden hareketle, ‘EĞİTİM’ olarak belirledik.

Bu çerçevede, 2020 yılı KÖK Ödüllerini kazananlar adına Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne bir spor salonu yapımı çalışmalarına başladık. Salonun girişinde ‘Bu Spor Salonu, ATSO’nun 2020 Yılı Ödül Sahipleri Adına Yaptırılmıştır’ başlığıyla ödül alanların isimlerini yazdırmayı öngördük. Böylece KÖK ödülü alanlar adına kentimize ve çocuklarımıza güzel bir eser kazandırmış olacağız. Bu projemizin ülkemizdeki ve şehrimizdeki tüm kurumlara örnek olmasını, bir etkileşim yaratarak bu tür projelerin gelişmesini temenni ediyorum” dedi.

ATSO KÖK Ödülleri için başvuruların 14 Şubat 2020 tarihine kadar www.kenteonemkatanlar.org web sayfası üzerinden alınacağını belirten Davut Çetin, ödüllerin ATSO’nun kuruluş tarihi olan 3 Nisan 2020 tarihinde açıklanacağını kaydetti.

Yedi ana kategoride verilecek KÖK Ödülleri şöyle;

 1. Kent Ödülleri,
 • İnovasyon,
 • Dijital Dönüşüm,
 • Bilim,
 • Eğitim,
 • Kültür-Sanat,
 • Spor,
 • Çevre,
 • Kurumsal Sosyal Sorumluluk,
 • Antalya Araştırması,
 • Basın
 1. Döviz Kazandırıcı Hizmetler,
 • Seyahat Acenteleri,
 • Konaklama Tesisleri,
 • İhracat – Genel,
 • Tarım İhracatı,
 1. Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen İlk 100 Şirketi Sıralamasına Giren Antalya Firmaları,
 2. Türkiye’nin İlk ve İkinci 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Yer Alan Antalya Firmaları
 3. Ticari Bilanço Karı Büyüklüğüne Göre Dereceye Giren Oda Üyeleri,
 • Merkez (Gelir-Kurumlar),
 • Temsilcilikler (Gelir-Kurumlar),
 1. Faal En Eski 3 Gerçek ve 3 Tüzel Kişi Oda Üyeleri (Daha önce ödül almayan),
 2. 10 Yıl ve Üzeri Görev Yapan Oda Meclisi Üyeleri (Daha önce ödül almayan)