ATSO Başkanı Davut Çetin; “Kamu bankaları başta olmak üzere bütün bankalarımızdan Antalya ekonomisinin büyümesine daha fazla katkı bekliyoruz.”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Türkiye Bankalar Birliği’nin yayınladığı temmuz ayı verileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Davut Çetin şunları kaydetti;

“Türkiye Bankalar Birliği’nin Temmuz ayı nakdi krediler verileri, ekonomide kredi sorununun devam ettiğine, kredi akışında sanayi illerinin öne çıktığına işaret etmektedir.

Temmuz ayı itibariyle nakdi kredilerde yıllık ve 8 aylık artış Türkiye genelinde %67 ve %33 olarak gerçekleşmiştir. Bu oranlar Gaziantep’te %101 ve %50, Adana’da %83 ve %47, Kocaeli’nde %79 ve %45 iken, Antalya’da   %57 ve %23, Isparta’da %50 ve %30, Burdur’da %41 ve %28’dir.

Antalya turizmde ve yabancılara konut satışında güçlü bir çıkış yakaladığı bir dönemde yıllık kredi artışında 18. sıradadır.

Son aylarda Bankalar Birliğimizle yaptığımız toplantılar ve kredilerde sektörel ve bölgesel dengesizlik sorununu dile getirmemizle kredi akışındaki dengesizlik kısmen azalmış ve Antalya kredi artış oranında geri kalsa da kredi hacmi artışında yeniden dördüncü sıraya yükselmiştir. Bununla birlikte veriler kredi artışının enflasyon oranına göre çok yetersiz kaldığını göstermekte ve sektörlerimizden gelen şikayetlerin haklılığını teyit etmektedir.

Antalya’da kredi artış oranlarında son dönemde kamu ve özel bankalarımız arasında fark kalmamıştır. Son 3 ayda kamu bankaları kredileri Türkiye genelinde %17 artarken, ilimizdeki artış %13 oranında kalmıştır. Dolayısıyla kamu bankaları başta olmak üzere bütün bankalarımızdan Antalya ekonomisinin büyümesine daha fazla katkı bekliyoruz.”