Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcı ve 5. Grup (İçecek) Meslek Komitesi üyesi M. Cihangir Deniz, komite üyeleriyle birlikte Antalya’nın yerli markası Ceysu’nun üretim tesisini ziyaret etti. Firma sahibi Aydın Ceylan ve fabrika yöneticileri ile yapılan görüşmede sektörel konular ve sorunlar ele alındı.

5. Grup (İçecek) Meslek Komitesi Başkanı Sadık Keskin, Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Fatih Yıldırım ile komite üyeleri Ayşe Deniz ve İbrahim Kaya ile birlikte gerçekleştirilen ziyarette ATSO Başkan Yardımcısı M. Cihangir Deniz, şehrimizin önemli bir markası olan Ceysu’nun çalışmalarının birçok firmaya da örnek olduğunu dile getirdi. Deniz, “Antalya’nın kendi markalarının çok daha fazla olmasını istiyoruz. Bunun için de oda olarak desteklerimiz sürmektedir. Yurttaşların kent markalarına daha çok sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Sektör olarak sorunlarınızın çözümü için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Ülkemizin de dünyanın da ekonomik sıkıntıları var. Bunları da el birliği ile aşacağımıza inanıyorum” dedi.

Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, firma yöneticilerinden vasıfsız işçi bile temin etmede zorlandıklarını öğrenince şaşkınlığını dile getirerek, “Bizler de aynı sorunu zaman zaman yaşıyoruz. Vasıfsız olsun, bir ehliyeti olsun yeter diyoruz. Dağıtım işi yapacak sonuçta. Hatta alacağı ücret asgari ücretten bile fazla. Ama ne yazık ki eleman bulamıyoruz. Oysa ülkemizde işsizlik var biliyoruz, ama iş de var. 8-9 ay otellerde çalışıyor geçici olarak, ama 12 aylık işe gitmiyor. Yaptığı bir iş yok bir de iş beğenmiyor” diye konuştu.

Firma sahibi Aydın Ceylan, bu yılın kendileri açısından yatırım yılı olduğunu belirterek, “Saatlik üretimimiz 30 bin adet civarındaydı. Ekonomik koşulların gelişmesini bekledik ve 45 bin adetlik yeni ilave yatırım gerçekleştirdik. Böylece 85 bin/saat kapasitesine ulaştık. Şimdi hedefimiz ihracaat ve otellerde büyümek. Sektörümüz sanıldığı gibi çok karlı marjlarla çalışan bir sektör değil. Türkiye’de 150’den fazla bu işi yapan var. Bu rekabette mücadele ediyoruz” dedi.