33.Grup (Motorlu taşıtlar alım ve satımı) Meslek Komitesi, hafta sonları uygulanan ‘Nöbetçi Noter’ hizmetinin Serik ilçesinde de başlatılmasını istedi.

Komite üyeleri, Serik ilçesinde ticari faaliyetini sürdüren odamız üyelerinin hafta sonu araç satışı yapmak için en yakın nöbetçi noterin yaklaşık 40 km (Antalya ya da Manavgat) uzaklıkta olduğu uyarısını değerlendirdi.

İlçede 157 adet (67 adedi sahil bölgesinde) oto galerici olduğu için hafta sonları gerçekleştirilen araç alım satımlarında işlem yapmanın zorluğunu dile getiren Serikli odamız üyeleri, Antalya ili ve Manavgat ilçesindeki nöbetçi noterler çok yoğun olduğu için bütün günün noterde geçtiği, ayrıca gidiş geliş masrafının akaryakıta yapılan zamlar nedeniyle işletmeler için mali yük oluşturduğu belirtildi.

Komite üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde, Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’nin çalışmasıyla ülke genelinde başlayan hafta sonları nöbetçi noterlik uygulamasında ağırlıklı olarak araç satışı ve vekâletname işlemlerinin yapıldığı yönünde bilgiler alındığı vurgulandı.

Nöbetçi noterlik uygulamasından faydalanan vatandaşlar ve üyelerimizin uygulamadan çok memnun olduklarını ifade eden komite üyeleri, Serik bölgesindeki üyelerimiz ve vatandaşlarımızın da bahse konu uygulamadan faydalanabilmeleri için Serik ilçesinde de nöbetçi noter uygulamasına başlanması maksadıyla TOBB aracığıyla Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği’ne yazı yazılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisini olumlu bularak gerekli yazışmaları başlattı.