Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi’nin öncülüğünde hayata geçirilen ‘Mucit Fikirler 2019 – Geleceğin Makineleri’ adlı proje yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri törenle verildi.

Antalya Valiliği, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, MMO Antalya Şubesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliğinde gerçekleştirilen yarışmaya 13 Teknik Meslek Anadolu Lisesi’nden 108 proje katıldı. İşbirliği yapan kurumlardan oluşturulan jüri, geleceğe ışık tutacak projeleri inceledi, dereceye giren çalışmaları belirledi.

ATSO Meclis Salonu’nda düzenlenen ve büyük heyecan yaşanan törende projeleri dereceye giren okullar ile öğrenciler açıklandı. Yarışmanın birincisi ‘Portatif Oksijen Konsantratörü’ adlı projeyi hazırlayan Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Mehmet Koca- Mustafa Butgül oldu. İsmet İnönü Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nden İlayda Erkal’ın ‘Fondoten Tonu Belirleme Cihazı’ adlı projesi ikinci, Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Hakan Tufan’ın ‘Engelsiz Manyetik Yol’ adlı projesi üçüncü oldu. Aynı okulun öğrencileri Baran Yaman, Ali Buğra Büyüktatlı ile Orçun Ülker’in ‘Yardımcı Göz’ adlı projesi de jüri özel ödülüne layık görüldü.

MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, Antalya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Recep Yıldız yaptıkları konuşmalarda geleceğin mucitleri olan öğrencilerin projelerinden övgüyle bahsetti. Hamamcıoğlu konuşmasında, “Bizim için başvuran tüm projeler dereceye girdi. Hepsi de çok önemli projeler” dedi. Dereceye giren proje sahiplerine 2-7 bin lira arasında değişen para ödülünün yanı sıra çeşitli hediyeler verildi. Katılımcı okulların yönetici, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür edildi.

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, ATSO’nun her yıl gençlere yönelik yarışmalar düzenlediğini hatırlattı. MMO Antalya Şubesi Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu da “Mucit Fikirler Yarışmasının ilkini özel okullarda başlatmıştık. Bu yıl da devlet okulları teknik liselere taşıdık. Yarışmamıza 13 okulun öğrencileri destek verdi. ‘Gençlerimiz ülkemizi nasıl geleceğe taşır?’ diye düşündük, ‘Mucit Fikirler’ yarışmasının yaygınlaştırılmasına karar verdik” dedi. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi’nin de (KOSGEB) projelere destek vereceğine vurgu yapıldı.