Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 48. Grup Meslek Komitesi’nin (eğitim faaliyetleri) düzenlediği online toplantı ile özel okullarda Covid-19 konusunda alınacak önlemler ve uygulama esasları sektör mensuplarına anlatıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren özel kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüpleri ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren özel anaokulları, özel ilkokul, ortaokul, lise ve özel rehabilitasyon merkezleri temsilcilerine yönelik olarak yapılan bilgilendirme webinarına çok sayıda sektör mensubu katıldı. ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Akbaş Tarakçı, dünya genelinde etkili olan pandeminin tüm sektörlerde olduğu gibi eğitim sektörünü de olumsuz etkilediğini, ancak okulların bu süreçte çok hızlı reaksiyon alarak uzaktan eğitim, canlı dersler ve e-öğrenme platformları ile velilerin ve öğrencilerin bu süreçten en az etkilenmesi için herkesin takdir ettiği önemli başarılara imza attıklarını belirtti. Tarakçı, yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte özellikle kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüpleri ile özel anaokulları, özel ilkokul, ortaokul, lise ve özel rehabilitasyon merkezlerinin salgın konusunda alacakları önlemler ve uygulamalar konusundaki bilgi eksikliğinden yola çıkarak bu semineri düzenlediklerini dile getirdi.  

İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Özge Abacı Bozyel, pandemi döneminde okullarda grup etkinliklerinin yapılmaması gerektiğini, çocukların odalarda en az birer metre arayla ve yüz yüze gelecek şekilde oturtulmamaları gerektiğini ifade etti. Alınacak önlemlere dikkat çeken Bozyel, ortamın sürekli olarak doğal hava düzeneği ile havalandırılması, split klima kullanılmaması, çocukların sık sık temiz havaya çıkartılması, ortamın da sürekli olarak dezenfekte edilmesinin önemi üzerinde durdu. Okullarda temizlenebilir ve yıkanabilir oyun gruplarının bulundurulması, yemeklerin toplu ve kalabalık ortamlarda yenilmemesi, çocuklara özellikle hijyen için el yıkama eğitimlerinin verilmesi gerektiğini de dile getiren Bozyel, kurum çalışanlarına sık aralıklarla semptom sorgulaması yapılması, ateşlerinin ölçülmesi, maske ve siperlik kullanımını önerdi. En fazla bulaşın çay, kahve molalarında, yemekte ve soyunma odalarında meydana geldiğinin altını çizen Bozyel, “2 yaş üstündeki tüm çocuklarımız maske takmalı. Tuvalet temizliğine maksimum önem verilmeli” şeklinde konuştu.