Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 21.Grup (Metal, makine ve teknik imalatı) Meslek Komitesi Nisan ayı toplantısını online olarak yaptı.

Komite Üyeleri toplantıda, Covid 19 pandemisinin özelikle 21.Gruba bağlı sektörler ile birlikte diğer sektörler üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Üyeler, ne zaman biteceği belli olmayan salgınının ekonomi açısından onarılması güç bir hasara neden olabileceğini belirterek: “Ekonomik faaliyetlerini sonlandırmak durumunda kalan her bir işletmenin kendisiyle birlikte etkileşim içinde olduğu birçok işletmeyi de zora düşüreceği, bu nedenle değer zinciri yaklaşımı içinde tüm işletmeleri ayakta tutacak realist çözümlere odaklanmanın şart olduğunu” ifade etti.

Toplantıda üyeler tarafından Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği çerçevesinde binada/yapıda sürekli olarak kullanılan asansörün periyodik kontrolünün, yılda en az bir defa Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve ilgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşlarına yaptırılma zorunluluğunun bulunduğu hatırlatıldı.

21. Grup Komite Üyeleri, pandeminin olduğu bu günlerde ve önümüzdeki süreçte muayene süreci dolan veya dolacak olan asansörlerle ilgili periyodik kontrol sürelerinin en az 3 ay süreyle veya salgınının sona ereceği tarihe kadar ertelenmesi için TOBB aracılığıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yazı yazılması önerisinin değerlendirilmesi amacıyla gerekli girişimlerde bulunulması için Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu komitenin isteğini yerinde bularak gerekli çalışmayı başlattı.