27.Grup (Oyuncak, zücaciye ve hediyelik eşya) Meslek Komitesi, en az 10 yıllık ticari faaliyetini sürdüren sicili temiz, vergisini düzenli ödeyen istihdam sağlayan firmalara da Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) verilmesini önerdi.

Komite üyeleri, devlet memurları arasında bir, iki ve üçüncü derece kadrolar ile çeşitli kamu görevinde bulunanların gerekli şartları karşılayan yakınları tarafından da alınabilen hususi pasaport olarak bilinen yeşil pasaportun belirli kriterlere sahip olan üyelere de verilmesinin uygun olacağını dile getirdiler.

Yıllık ortalama ihracat değerlerine göre yapılan sınıflandırmada; son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarının Bakanlar Kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine de yeşil pasaport verildiğini ifade eden komite üyeleri,  en az 10 yılı aşkın bir süredir ticari faaliyetlerini kesintisiz sürdüren, vergisini düzenli ödeyen, sicili temiz, istihdam sağlayan ve Türk ekonomisine katkı koyan üyelere de verilmesini önerdiler.

Yeşil pasaport ile üyelerimizin ticari anlamda yurt dışına açılmaları ile çeşitli büyük işletmeleri yerinde inceleme fırsatı bulabileceklerini dile getiren komite üyeleri, girişimcilik konusunda da kendilerini geliştirmelerine imkan sağlayacaklarını belirttiler.

Komite üyeleri, önerilerinin diğer komitelerde de değerlendirilerek, TOBB aracılığı ile İçişleri Bakanlığı’na yazı yazılmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisini olumlu bularak gerekli yazışmayı başlattı.