Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Her yıl, Mayıs ayının son pazartesi ile başlayan ancak bu yıl pandemi dolayısıyla 7 ile 11 Eylül tarihleri arasına ertelenen Sigorta Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Her yıl Sigorta Haftası’nda 40’ıncı Grup Meslek Komitesi’nin özellikle sigorta bilincinin arttırılması için bir dizi etkinlikler düzenlediğini söyleyen Başkan Davut Çetin, “Bu yıl ne yazık ki dünya genelinde yaşanan Covid 19 salgınından dolayı kutlama yapılamamıştır. Ancak sektör temsilcilerimiz bu etkinlikleri düzenleyemeseler de her zaman sigorta bilincinin arttırılması için çalışmalarını durmaksızın sürdürmekteler” şeklinde konuştu.

Antalya’nın bu gün itibariyle 871 sigorta acentesine sahip olduğunu ifade eden Davut Çetin, “Levhaya kayıtlı acentelerimiz, belirli eğitimi almış, SEGEM sınavında başarılı olmuş, deneyim süresini tamamlamış, Odamızca ofisinin fiziki durumunu denetlenmiş ve onayını almış kişiler tarafından oluşmaktadır. Ancak levha kaydı olmadan ya da kendi kanunundan aldığı güçle asıl işi sigortacılık olmayan farklı kurumlar da bugün sigortacılık mesleğini yapmaya çalışmaktadırlar. Bu durumda işi sadece sigorta acenteliği olan arkadaşlarımıza karşı haksız rekabet oluşmaktadır. Ayrıca bu işletmeler yeterli donanıma sahip olmadıkları için sattıkları poliçelerde eksik sigorta, yüksek muafiyetli poliçe, eksik teminat gibi mağduriyetler oluşturmaktadır. Üyelerimize ve vatandaşlarımıza önerim, poliçelerini Odamız üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne levha kaydını yaptırmış acentelere yaptırmalarıdır.  Bunun ile birlikte otel ve fabrika gibi büyük işletmelerin mağduriyet yaşanmaması için mutabakatlı poliçe yaptırmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Mesajının sonunda sektöre mensup herkesin Sigorta Haftası’nı kutlayan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, “Bu vesile ile ülkemizde sigorta bilincinin artmasını, sigorta pazarının büyümesini, özellikle de özel emeklilik poliçelerinin artarak vatandaşların çifte emekli olarak rahat bir emeklilik hayatı yaşamalarını diliyorum” şeklinde konuştu.