Taşıt kiralama sektörünün hizmet standartlarını yükseltecek Çalıştay ATSO’da yapıldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 46.Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesi ve sektörün talebi doğrultusunda araç kiralama iş kolunda çalışanların bilgi, beceri ve yetkinliklerini ölçmek ve sektöre belgeli çalışan kazandırmak amacıyla, “Araç Kiralama Danışmanı S4 Ulusal Yeterlilik Hazırlık Çalıştayı”nın ATSO’da gerçekleştirildiğini bildirdi.

Ulusal yeterlilik çalışması, hizmet kalitesini artıracak

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, rent a car sektöründe hizmet standartlarını yükseltebilmek için çalışmaları tüm hızıyla sürdüklerini kaydeden Başkan Çetin, “araç kiralama sektörü, iletişimden teknik bilgiye uzanan geniş bir alanda farklı bir uzmanlaşma gerektirmektedir. Ancak sektörde halihazırda bir eğitim altyapısı bulunmadığı için, genel olarak otomotiv, finans ve sigorta gibi farklı sektörlerden transferler veya alaylı olarak yetişen kişiler ile çalışıldığını görüyoruz. Oysa ki sektörde, sunulan hizmet kalitesi ve çalışanlar için belirli standartların olması gerektiği açıktır. Bu hedef doğrultusunda uygulamaya konan Araç Kiralama Danışmanı S4 Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü kapsamında hazırlanacak olan ulusal yeterlilik çalışması, sektörde çalışma standartlarını belirleyerek, hizmet kalitesinin artmasına büyük katkı sağlayacak olup, haksız rekabeti engelleyecektir.” dedi.

Sektörde çalışanların temel kriterleri belirlendi

Bu kapsamda geniş katılımla ATSO’da bir çalıştay düzenlendiğini kaydeden Başkan Çetin, “Meslek komitemizin de talebi ile ATSO’nun öncülüğünde ve sektörün de desteği ile ‘Araç Kiralama Danışmanı S4’ ulusal mesleki yeterliliklerin tespiti amacıyla Odamızda sektörün önde gelen temsilcilerin katılımı ile çalıştayımızın ilk aşaması başarılı şekilde gerçekleştirildi. Burada çalışanların temel kriterleri belirlendi. Böylece sektörde çalışanların sahip olması gereken nitelikler ortaya konmuş oldu. Bu çalışmalar önümüzdeki süreçte meyvelerini verecek, mesleki yeterlilik belgelerinin zorunlu tutulması ile sektördeki insan kaynağı kalite ve kapasitesi artacaktır” dedi.

Başkan Davut Çetin, Araç Kiralama Danışmanı Seviye 4 ulusal mesleki yeterlilik hazırlık çalışmasının tamamlanması ve yayınlanmasından sonra, ATSO MESEM’in Mesleki Yeterlilik Belgesi verebilmek için TÜRKAK akreditasyonu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu yetkilendirme çalışmalarının da başlayacağını sözlerine ekledi.

Çalıştaya kimler katıldı:

ATSO 46.Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesi üyeleri; Sevgi Akça, Cafer Yüce, Niyazi Şahin, Ziya Özden Tezgel, Cevdet Başkan.

İlhan Yılmaz – TOKFED Tüm Otomobil Kiralama Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Ticaret Odası 26.Grup Trafik Müşavirliği Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi, TOKKDER Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi.

Çiğdem Koşan – AKKDER Araç Kiralama Kuruluşları Derneği Başkanı ve TOKFED Tüm Otomobil Kiralama Federasyon Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı.

Tolga Özgül  -TOKKDER Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Genel Koordinatörü,

Aykut Adıgüzel – Otokoç Otomotiv Avis Budget Ege Bölge Müdürü.

Koray Kargın – Otokoç Otomotiv Avis Budget Antalya Şube Müdürü.

Alper Sezer – Enterprise Ege Bölge Müdürü.

Mert Dorkip – Enterprise Antalya Şube Müdürü.

M. Taşkın – Kızılyel Aytuğ Car Operasyon Müdürü.

Adnan Danışkan – ANKODER Ankara Oto Kiralamacılar Derneği Başkanı.

Hüseyin Ünal – Seal Oto Kiralama Yetkilisi.

Yavuz Selim Şen Karadenizli – Oto Kiralama Yetkilisi.

Davut Sipahioğlu – Lets Araç Kiralama Yetkilisi. 

Prof. Dr. Cem Oktay Güzeller – Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Ölçme Değerlendirme Uzmanı/Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü.

Tolga Cenk Türk – ATSO MESEM Müdürü.