Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 33.Grup (Motorlu taşıtlar alım ve satımı) Meslek Komitesi’nin Mayıs ayı olağan toplantısında sektörel konularda değerlendirmelerde bulunuldu.

Komite üyeleri toplantıda; perte çıkan araçların sigorta şirketi tarafından satışının yapılabilmesi için araç sahibinden alınan vekaletname ile gerek sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu firmalara ihale ile satıldığı gerekse araç sahibine bırakıldığı, pert aracın araç sahibine bırakılması halinde tramer kayıtlarına pert olarak değil hasarlı olarak işlendiği belirtilerek, araç sahibi tarafından sanayide orijinal olmayan yan sanayi ürünlerle yada çıkma parçalarla tamir edilmeye çalışıldığı ve esasen pert aracın bu suretle 2.el araç olarak piyasaya arz edildiğini bildirdi.

Her ne kadar tamir edilse de TÜV kontrolünden nasıl geçtiği noktasında çekincelerin oluştuğu, trafikte seyreden şasesi kayık bu araçların halkın can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturması yanı sıra, gerçekten pert olmayıp tramerde çarpma çarpışma hasar kaydı görünen 2.el araç satışları içinde rakamsal anlamda piyasa rayicini bozarak haksız rekabet unsuru olarak sektörü etkilediği, sigorta şirketleri tarafından da bir zarar unsuru olarak vergiden düşülmek kaydıyla vergi kaybına neden olduğu ifade edildi.

Komite üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede, perte çıkan bu araçların mutlak surette hurdaya ayrılarak, gerek araç sahibine bırakılması gerekse sigorta şirketi tarafından ihaleye çıkarılmak suretiyle 2.el satışına izin verilmemesi gerektiği yönündeki komite görüşünün TOBB aracılığı ile T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığına iletilmesine karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.