Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 35.Grup (Taşımacılık), 40. Grup (Sigortacılık), 45.Grup (Seyahat Acentesi, Tur Operatörü ve Diğer Rezervasyon Hizmetleri) ve 49.Grup (Sağlık Hizmetleri) Meslek Komitelerinin yapmış olduğu ortak olağan toplantıda, ülkemizde ve şehrimizde bulunan yabancı turistlerin seyahatleri esnasında kaza yapan bir aracın yolcusu iken özel hastanelerin acil servislerindeki tedavileri sırasında ve sonrasında turistlerden çok yüksek miktarlarda tedavi ücreti talep edildiği yönünde şikayetler geldiği ifade edildi.

Yapılan bu tür uygulamalarının hem ülkemiz turizmine hem de turizm sektörü bileşenlerine maddi ve manevi zararlar verdiği belirtildi.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik kazalarında acilden giren yaralıların tedavilerinin SGK tarafından karşılanması gerektiği yönünde açık bir ibare olmasına rağmen yabancı turistlerden de yukarıda belirtilen yüksek miktarlarda tedavi ücreti alınmaması gerektiği dile getirildi.

Söz konusu kanun maddesi çerçevesinde özel hastanelerin yaralanmalı trafik kazalarının acil servislerden yapılan tedavilerinde özellikle yabancı turistlerden ek ücret almaması yönünde tüm Türkiye’deki özel hastanelerin T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uyarılması gerektiği ifade edildi.

Söz konusu sorunla ilgili olarak komitelerin yukarıda belirtilen görüş ve önerilerinin değerlendirilmesi sonrasında gerekli girişimlerde bulunulması maksadıyla konunun yazılı olarak TOBB Sigortacılık Müdürlüğü’ne iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, komitelerin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı.