41.Grup (Gayrimenkul faaliyetleri) Meslek Komitesi, tapu müdürlüklerinde yaşanan sıkıntıları görüşmek için Tapu ve Kadastro 6. Bölge Müdürlüğü’ne ziyarette bulunma kararı aldı. Grup üyelerinden gelen şikayetleri değerlendiren komite üyeleri, tapu müdürlüklerinde tapu işlemleri sırasında çeşitli sıkıntılar yaşandığını ifade ettiler. Söz konusu sıkıntıları dile getirmek, çözümü noktasında karşılıklı görüşmek ve fikir alışverişinde bulunmak üzere 41.Grup Meslek Komitesi olarak Antalya Tapu ve Kadastro 6. Bölge Müdürlüğü’ne ziyarette bulunma kararı aldı.

REKLAM TABELASI
Komite üyeleri, yol kenarlarındaki özel mülk alanları veya kamu arazileri üzerinde ve gelişi güzel yerlerde (örneğin; Yeşilova Mahallesi 9 Eylül Caddesi, Kırcami Mahallesi Yalı Caddesi, Tarım Mahallesi Şehitler Caddesi, Güzeloluk Mahallesi 1830 Sokak ve Kemerağzı,Kundu Turizm Yolu üzerinde) sözde bazı emlakçıların, “Kiralık ve satılık arsalar” veya “Arsalarınız, tarlalarınız değerinde alınır, satılır” şeklinde ibarelerin yazılı olduğu reklam tabelaları koyduklarını, bunların görüntü kirliliği oluşturduğu, bu işi yapan şahısların hem ilgili belediyelere ilan ve reklam vergisi ödemediği, hem de emlakçılık faaliyetini layıkıyla yapmaya çalışan üyelere karşı haksız rekabet ortamı yarattığını ifade ettiler. Komite, söz konusu olumsuz durumun ortadan kaldırılmasını için bahsi geçen yerler ve il genelindeki muhtelif yerlerde bulunan reklam tabelalarının bulundukları yerlerden kaldırılmaları ve sorumlular hakkında gerekli şlemlerin başlatılması için Antalya Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyelerine yazı yazılmasını istedi.

OTOPARK SORUNU
İlimiz genelinde hem kamusal alanlarda hem de özel alanlarda çok ciddi olarak otopark sorunu yaşandığını dile getiren komite üyeleri, bu sorunun il bazında kişi başına düşen araç fazlalığından ve buna karşılık otopark alanlarının azlığından, yetersizliğinden kaynaklandığı ifade ettiler. Söz konusu sorunun ortadan kaldırılması için kamu alanlarının (Pazaryerleri, parklar, camiler, semt spor sahaları vb.) altlarına otopark projeleri yapılması gerektiği dile getiren komite üyeleri, otopark sorununun çözümü noktasındaki önerilerinin Antalya Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyelerine yazılı olarak iletilmesini istediler.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin karar ve önerilerini olumlu bularak gerekli işlemlere başladı.