1.Grup (Bitkisel üretim faaliyetleri ve destekleyici hizmetler) Meslek Komitesi, Haziran ayında online olarak gerçekleştirdiği olağan toplantısında sektörel sorunları değerlendirdi. Toplantıda 11 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle çiftçi ve üreticilerin Mayıs ve Haziran ayında vadesi gelecek Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi geri ödemelerinin faizsiz olarak 6 ay ertelendiğini hatırlatan Komite Üyeleri, bu ertelemenin çiftçiye olumlu yansıdığını belirtilerek, pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle önümüzdeki aylarda geri ödemesi olacak üreticilerin de bu süreçten yararlanma imkanına ulaştırılmasının adil olacağına dikkat çekti.

Komite Üyeleri, “Üretici ve çiftçilerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında vadesi gelecek Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi geri ödemelerinin de faizsiz olarak 6 ay ertelenme hakkından faydalandırılması” önerisinde bulunarak, talebin TOBB aracılığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesini istedi.

Toplantıda ayrıca; üretim yapan ve perakende zincirinde yer alan tüm şirketlerin kamu kurumlarından alacaklarının zamanında tahsil edilmesi için girişimlerde bulunulması talep edildi. Üretim yapan firmaların öz sermayelerinde meydana gelen daralmanın giderilebilmesi için, kamu idarelerinde bulunan her türlü alacaklarının bir an önce tahsili ile işletmelere kaynak sağlanacağı, zorlu süreçteki işletmelerin ticari hareket kabiliyetini artıracağı belirtilerek, konuyla ilgili; Antalya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Antalya Büyükşehir, Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu, Döşemealtı, Serik, Kemer, Gazipaşa, Elmalı ve Korkuteli Belediyeleri ile Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunulması, ayrıca Alanya, Manavgat ve Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası’na yazı yazılmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin isteğini olumlu bularak gerekli yazışmaları başlattı.