40.Grup (Sigortacılık) Meslek Komitesi, ticari araç kullanan sürücülerin aldığı SRC belgelerin geçerlilik sürelerinin 66 yaşına kadar olduğunu, bu yaştan sonra belgelerin geçerli olmadığını hatırlatarak, herhangi bir kaza durumunda mağduriyet yaşamamaları için bu konunun ilgili meslek gruplarına, odalarına bildirilmesini istedi.

Komiteleri üyeleri, Karayolu Trafik Kanununda ticari taşıt kullanacakların hangi belgelerle, hangi yaş aralıklarında bu taşıtları kullanacaklarının açıkça belirtilmiş olduğunun ifade edildiğini, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde son yapılan düzenlemelere göre, mesleki yeterlilik eğitimi alacak olan SRC adaylarında üst yaş sınırının 63 iken bunun 4 Mayıs 2016 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklikle 66 yaşına çekildiğini dile getirdiler.

Bu tarihten itibaren ticari araç kullanan sürücülerin aldığı SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 belgelerinde geçerlilik sürelerinin 66 yaşına kadar olduğu hatırlatan komite üyeleri, 66 yaşını dolduranların SRC belgelerinin bir hükmünün kalmadığını vurguladılar.

Bu nedenle, gerek sigorta acentesi meslektaşların gerekse ticari taşıt kullananların yaşayacakları hasarlarda; kasko poliçeleri var ise hasarın ödenmeme durumu ile karşı karşıya kalınmamasını isteyen komite üyeleri, bir kaza esnasında araçlarının kusurlu olması durumunda ise karşı tarafın hasarının zorunlu trafik sigortaları tarafından ödendiği ancak sonrasında sürücü ve ruhsat sahibinden söz konusu hasarın rücu edilmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaması ve mağduriyet yaşanmaması için komite olarak ilgili meslek komiteleri (35. ve 45. Meslek Komiteleri) ile grup üyelerine e-bülten yoluyla bilgilendirme yapılması, ilgili meslek Odalarının da (Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Antalya Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası) üyelerine bilgilendirme yapmalarını sağlamak amacıyla birer yazı gönderilmesini önerdiler.

ALACAK VE KEFALET SİGORTASI

Komite üyeleri, alacak ve kefalet sigortalarının önemi üzerinde durduktan sonra; sigorta sektörüne ve tüm üyelere yönelik olarak “Alacak ve Kefalet Sigortaları Ürün Tanıtımı” konulu bir bilgilendirme toplantısı yapılmasının üyeler açısından son derece faydalı olacağını ifade ettiler.

Bu çerçevede, söz konusu bilgilendirme toplantısının Nisan veya Mayıs ayı içinde Odamızda yapılmasını öneren komite üyeleri, Alacak Sigortası Ürün Tanıtım sunumunun Halk Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Bülent Karan, Kefalet Sigortası Ürün Tanıtım sunumunun da Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar tarafından yapılmasını önerdiler.

Komitenin öneri ve isteklerinin yerinde bulan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, gerekli yazışmaları yaptı.