Odamız 35.Grup (Taşımacılık), 36.Grup (Oteller ve benzer konaklama yerleri), 45.Grup (Seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer rezervasyon hizmetleri) ile 46.Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komiteleri, son dönemde Serik ilçesi Belek ve Kadriye bölgelerinde rent a car firmaları ile taksiciler arasında yaşanan gerginlikleri ele aldı. Komiteler, bölgedeki ticari taksilerin yönetmelik kapsamında acilen denetlenmeleri gerektiğini bildirdiler.

4 komitenin yaptığı ortak toplantıda yapılan değerlendirmeler neticesinde, söz konusu bölgede taksiciler tarafından yapılan kontak kapatma, yol kesme, şiddet uygulama, araca zarar verme, pankart açma vb. eylemlerin ülke turizmini olumsuz etkilediği dile getirildi. Bu tür eylemlerin yurtdışına yansımalarının çok daha farklı olacağı ve büyük eylemler gibi gösterileceği için ülkemizin imajına zarar vereceğini belirten komiteler, Antalya Büyükşehir Meclisinin ilgili kararı ile uygun bulunan “Ticari Taksiler ve Taksi Durakları Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik”i hatırlattı.

İlgili maddede ‘Direniş yapmak, taşımacılık yapmamak, taşımacılığı aksatmak, işi yavaşlatma veya durdurma şeklinde trafiği aksatarak trafik akışını engelleme gibi eylemlerde bulunmaları halinde, A. Tip ceza uygulanır’ denildiğini belirten komiteler, yaşanan sıkıntıların biran önce çözüme kavuşturulması amacıyla, taksi olarak hizmet veren ve özellikle Belek ve Kadriye bölgelerinde ticari taksi faaliyeti gösteren araçların ilgili yönetmelik kapsamında acilen denetlenmeleri için Antalya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne, bilgi için de Antalya Valiliği’ne yazı yazılmasını önerdiler.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitelerin aldığı kararı yerinde bularak gerekli yazışmaları başlattı.