Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) bünyesinde faaliyet gösteren Antalya Avrupa Birliği Bilgi Merkezi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliği ile 30 Eylül Pazar günü Lara Plajında Sahil Temizleme etkinliği gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği İklim Eylem Haftası kapsamında gerçekleştirilen ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğini yaptığı etkinliğe, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, ATSO YÖnetim Kurulu Üyeleri, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş,  Romanya, Letonya, Çekya, ve Lüksemburg Büyükelçileri, Almanya Federal Cumhuriyeti Antalya Konsolosu, Hırvatistan Maslahatgüzarı aileleri ile birlikte katıldı.

ATSO Başkanı Davut Çetin bu etkinliğin sahilleri kirlenmesine dikkat çekmek adına yapıldığının altını çizerek, “İlk etkinliğimiz Kültür Sanat Merkezimizde öğrencilerimize “Buğday” filmini göstermekle başladı. O da iklimin değişikliğine dikkat çekmek içindi. Son etkinlikte ise Antalya plajında çöp toplamayla bitiyoruz. Aynı zamanda 7 ülkeden büyükelçiler, konsolos ve temsilciler burada çöp topladı. Bu tüm dünyaya mesaj olarak gösterilecek bir etkinlik. Bizim Avrupa Birliği delegasyonlarıyla etkinlikleri 20 yıldır yapıyoruz. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Ayrıca sivil toplum örgütleri temsilcileri, üniversite öğrencileri ve gönüllülerin de katıldığı etkinliğe tiyatro ve sinema oyuncusu Tuba Ünsal da destek verdi.

24-30 Eylül 2018 tarihleri arasında 20 ilde faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezleri ile birlikte Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliğinde İklim Eylem Haftası temalı etkinlikler düzenlendi. Düzenlenen etkinliklerin amacı iklim değişikliği ve çevrenin korunması konusunda farkındalık yaratmak üzere bireysel eylemin önemini vurgulamak ve yerel düzeyde diyalog platformlarını arttırmaktır.