Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin mobilya sektörünün Antalya’da hem turizmi hem de özel imalat yatları destekleyen bir sektör olduğunu, bu sektörde artık tasarımı ön plana çıkarmak gerektiğini bildirdi.

TÜYAP Fuarcılık tarafından organize edilen, Mobilya, İç Mimari, Halı, Aydınlatma, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı (Antalya Mobilya Fuarı), ANFAŞ Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde törenle açıldı. Mobilya, iç mimarı, aydınlatma, dekorasyon firmalarının yer aldığı fuar 7 Ekim 2018’e kadar açık kalacak.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, açılış töreninde yaptığı konuşmada, mobilya sektörünün Antalya’da hem turizmi hem de özel imalat yatları destekleyen bir sektör olduğunu, bu sektörde artık tasarımı ön plana çıkarmak gerektiğini bildirdi.

Davut Çetin şunları kaydetti;

“Gerek tüketici, gerekse üretici güveninin çok düştüğü zor bir dönemde bu fuarı gerçekleştirdiğimizi hepimiz biliyoruz. Bu süreçte üretimin önemini ve değerini yaşayarak görüyoruz. Bu zor günleri de iş dünyası olarak daha çok üreterek, daha fazla katma değer yaratarak aşacağımıza inanıyorum.

Mobilya Fuarı Antalya için özel bir önem taşımaktadır. Antalya’nın mobilya ihracatı geçen yıl 40 milyon dolara ulaşmıştır. Ahşap ürünler ihracatı da ayrıca 90 milyon dolar düzeyindedir. Ahşap ve mobilya Antalya sanayi ihracatının yaklaşık beşte birini gerçekleştirmektedir. Bölgemizde Isparta ve Konya’da da ahşap ve mobilya sektörleri gelişmiştir. Bizim mobilya sektöründe katma değeri ve ihracatı artırmak için daha fazla çaba harcamamız gerekmektedir.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak mobilya sektörüne dönük URGE ihracat kümesi kurmak istedik, ancak bugüne kadar yeterli katılım olmadı. Buna rağmen bu hedefimizden vazgeçmeyeceğiz.

Antalya’da turizm sektörü mobilya ile bağlantılıdır, serbest bölgede yat üretim sektörü mobilya ile bağlantılıdır. Sektörün katma değer potansiyeli büyüktür.

Mobilya, sadece çivi çakmaktan ibaret değildir, aynı zamanda işin içine tasarım da girmektedir. ATSO olarak Antalya’nın tasarımda da ilerlemesini istiyoruz.

Oda olarak bir inovasyon merkezi projesini hayata geçiriyoruz. Burada veya ayrı olarak tasarım merkezi üzerinde de duruyoruz.

Antalya ismi bir dünya markasıdır. Sektörlerimiz bu isimden faydalanmalıdır. Dünyada Antalya’da üretilen yatlar nasıl konuşuluyorsa mobilyası da konuşulmalıdır.

Biz işadamları olarak artık sadece kendi işimizden sorumlu değiliz, sektörümüzü hep birlikte geliştirmek de bizim sorumluluğumuzdur. Zaten teknolojideki hızlı gelişmeyi ancak sektörel birliktelikle karşılayabiliriz.

Sektörlerimizin ortak ar-ge, inovasyon, tasarım merkezleri olmalıdır. Dünya, endüstri 4.0’a geçerken, biz 2.0’da kalamayız. Bu nedenle sektörel ve sektörler arasında işbirliğini mutlaka artırmalıyız. Bu fuarın da hedeflediğimiz vizyona katkı koyan bir etkinlik olmasını diliyorum.”

Vali Karaloğlu

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, açılış töreninde, kalkınmanın, refahın, büyümenin anahtarının üretmek olduğunu dile getirdi. Üretimde büyümenin anahtarlarından birinin de yerli üretime destek olacak fuarlar olduğunu aktaran Karaloğlu, fakat zaman zaman yerli üreticilerin yurt dışı fuarlarına gösterdiği hassasiyeti ve ilgiyi yerli fuar markalarına göstermediğini söyledi.

Antalya’nın mobilya üretiminde önemli bir yeri bulunduğunu, firmaların özellikle proje bazlı mobilya ürettiğini belirten Karaloğlu, Antalya Mobilya Fuarı’nın da özellikle proje bazlı üretim yapan firmaların tanıtımına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Antalya’da İtalya’daki firmalardan daha kaliteli proje bazlı firmalar bulunduğuna işaret eden Karaloğlu, “Proje bazlı çalışan firmalarımız bu fuarlara katılır kendilerini dünyaya tanıtırlarsa o zaman mobilyada hedeflediğimiz ihracat rakamlarına ulaşabiliriz. Yoksa sadece seri mobilya satışlarıyla ihracatımızı artıramayız” diye konuştu.

Her sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de inovasyonun çok önemli olduğunu aktaran Karaloğlu, firmaların büyümesi için inovasyon yaratılması, kendi tasarımlarını dünyaya pazarlaması gerektiğini vurguladı.

Mobilya ihracatında orta vadeli hedef 15-20 milyar dolar

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ali Rıza Ercan da mobilya sektörünün, Türkiye’de ihracat şansı en yüksek sektörlerden biri olduğunu, bu sektörün önü açıldığı zaman gidemeyeceği ülke, ihracat yapamayacağı hiçbir noktanın olmadığını söyledi.

2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılması için de mobilya sektörünün önünün açılması gerektiğini vurgulayan Ercan, şöyle konuştu:

“İtalya’nın 2015 yılı mobilya ihracatı yaklaşık 22 milyar dolar. Türkiye’nin 2017 yılı mobilya ihracatı yıllık 2,8 milyar dolar. Bizim önümüz açılırsa, mobilya sektöründe imalatçıya imkanlar sağlanır ve devlet tarafından desteklenirse orta vadede biz mobilya ihracatında 15-20 milyar dolar seviyesine gelebileceğimize yürekten inanıyoruz. Ham madde girdi maliyetlerimizin mutlaka stabil hale getirilmesi lazım. Mobilya sektöründe bir diğer sorunumuz kalifiye eleman ve çırak gelmemesi. Endüstri meslek liselerindeki teknolojik eğitimler, şu anda inovasyona uygun değil. Endüstri meslek liselerine farklı bir bakış açısı getirip inovasyonu sağlamak zorundayız.”

Antalya markası

TÜYAP Anadolu Fuarları AŞ Genel Müdürü Cihat Alagöz de TÜYAP Fuarcılık Grubu olarak Antalya’da ilk kez mobilya fuarı düzenlediklerini, bundan da büyük mutluluk duyduklarını bildirdi.

Antalya’nın mobilya üretimi bakımından önemli üreticilerin bulunduğu bir şehir olmamasına rağmen henüz bir marka gelişmediğini belirten Alagöz, bu tür fuarların Antalya markası çıkarmak açısından da önemli olduğunu söyledi. AA