Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 27.Grup (Oyuncak, Züccaciye ve Hediyelik Eşya) Kasım ayı toplantısında iş yeri kiralama hizmetlerine ilişkin uygulanan KDV oranları ele alındı.

Komite üyeleri tarafından, 30 Temmuz 2021 tarih ve 31553 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 4311 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla bazı kira ödemelerinde uygulanan %10 stopaj oranına ilişkin indirim süresi ile 4312 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla mal ve hizmetlerde uygulanacak katma değer vergisi oranlarının tespitine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair karar ile iş yeri kiralama hizmetlerine ilişkin uygulanan %8 KDV oranına ilişkin indirim süresinin 30.09.2021 tarihinde sona erdiği hatırlatıldı.

Üyeler, Covid-19’un ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin bir nebze olsun azaltılabilmesi, iç ve dış turizmle ilgili birçok alt sektörün daha fazla hasar almasının önüne geçilebilmesi amacıyla grup üyelerinden gelen talepler doğrultusunda, işyeri kiralama hizmetlerinden alınan KDV’nin %1’e düşürülmesi yönündeki komite talebinin TOBB aracılığıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesi hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisiyle ilgili gerekli girişimleri başlattı