Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 48.Grup (Eğitim faaliyetleri) Meslek Komitesi Üyeleri, yapılan düzenleme ile “Özel Öğretim Kursları”nın 2019-2020 eğitim-öğretim döneminden itibaren kapatılacağını belirterek, bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini kaydettiler.
Eğitim Faaliyetleri Meslek Komitesi, özel öğretim kurslarının mevcut koşullar halinde neden gerekli olduğunu ve kapatılmalarının sebep olacağı sorunları ortaya koyan bir rapor hazırladı.

Kurslar merdiven altına inmesin
Raporda, yasal mevzuata bağlı olarak çalışan özel öğretim kurslarının maddi durumu özel ders almaya imkân vermeyen ailelerin çocukları için son derece önemli olduğu vurgulandı. Bu kurumlar kapatıldığı takdirde talebin ortadan kalkmayacağı kaydedilerek, öğrencilerin ve velilerin yasal olmayan, merdiven altı tabir edilen kurs merkezlerine yönelecekleri ifade edildi. Özel Öğretim Kurslarında 50 binden fazla öğretmenin ve binlerce personelin öğrencilere eğitim verebilmek adına her türlü yasal gereklilikler karşılanarak istihdam edildiği belirtilerek, alternatifi oluşturulamayan böyle bir yapının ortadan kaldırılmaması gerektiğinin altı çizildi.

Sınavla girilen nitelikli okullar olduğu sürece kurs ihtiyacının ortadan kalkmayacağının vurgulandığı raporda öğrencilerin sosyal, kültürel ve maddi durumları da göz önüne alınarak mevzuatın “Özel Öğretim Kursları”nın daha disiplinli, devletin kontrolünde çalışacak ve fırsat eşitliğini sağlayacak biçimde revize edilmesi öneriliyor.

Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
https://www.atso.org.tr/yukleme/dosya/21e57cf1c6cb392ab29f7d3936d80de0.pdf