ATSO 28.Grup (Kırtasiye, fotoğraf ve tercümanlık hizmetleri) Meslek Komitesi, Temmuz ayı olağan toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi. Komite üyeleri toplantıda sektörel sorunlar, günlük piyasa koşulları ve Covid-19 pandemisinin özelikle 28.Grup üyeleri ile birlikte diğer sektörler üzerindeki etkileri ve normalleşme süreci konularında görüş alış verişinde bulundu.

Üyeler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’na dair 81 ile gönderilen genelgeyle, okulların 31 Ağustos 2020’de açılacağı ve 18 Haziran 2021’de kapanacağının ifade edildiğini ancak yapılan açıklamaların açılış tarihiyle ilgili belirsizliği artırdığını dile getirdi.

Komite üyeleri bu çerçevede okulların açılmaması ihtimali düşünüldüğünde Türkiye genelinde binlerce şubeleri bulunan ve özellikle okulların açıldığı dönemde yıllarca her türlü kırtasiye ürünlerini raflarına koyan zincir marketler ve süper marketler karşısında zaten çok zor durumda olan kitap kırtasiye sektörünün yok olma noktasına geleceğini vurguladı.

Üyeler, bu süreçte özellikle kitap-kırtasiye sektörüne ve tüm eğitim camiasına yönelik, pandemi döneminin başlangıcında verilen destek kredilerinin tekrar verilmesi amacıyla TOBB aracılığıyla T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile T.C. Ticaret Bakanlığı’na yazı yazılması husususun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Araçların park sorunu Komite üyeleri toplantıda ayrıca, pandemi süreci ile birlikte kentin birçok cadde ve sokağında kısa süreli araç parklarına izin verilen yollarda uzun süreli parklar yapıldığının gözlendiğini kaydetti.

Özellikle bazı işyeri sahiplerinin araçlarını otoparka koymak yerine işyerlerinin önündeki kıs süreli park yapılmasına izin verilen yollarda akşama kadar park ettiğini ifade eden üyeler bu durum da hem trafiğin aksadığını hem de bu bölgelerdeki diğer işyerlerine alışverişe gelen ve kısa süreli park yapmak isteyen vatandaşların mağdur edildiğini ifade etti.

Üyeler, söz konusu olumsuz durumun ortadan kaldırılması amacıyla gerekli denetimlerin yapılması için konunun bir yazı ile Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerileri üzerine gerekli girişimleri başlattı.