19.Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi üyeleri, pos cihazları için bankalarca uygulanan faiz ve komisyon oranlarının yüksekliği nedeniyle üyelerinin zor durumda kaldığını, böyle giderse esnafın sadece nakit çalışmak zorunda kalacağını belirterek gerekli indirim ve düzenlemenin yapılmasını istedi.

Komite üyeleri tarafından, dövizde yaşanan artış ve sonrasında kredi faizlerindeki yükselişin birçok sektörde olduğu gibi cam ve hırdavat sektörlerine de olumsuz yansıdığı ifade edildi.  Özellikle bankaların, pos cihazı komisyon oranlarını haddinden fazla artırdığı ve bu durumun, ekonomik krizde zorla geçinmeye çalışan esnafı zor durumda bıraktığını belirten komite üyeleri, Merkez Bankasının, kredi kartı işlemlerinde belirlediği azami faiz oranının Türk Lirası için yüzde 2,02 olduğu halde, kimi bankalarda pos cihazı komisyon oranının yüzde 5’e kadar çıktığını belirttiler.

Vade arttıkça komisyon oranın da arttığını vurgulayan komite üyeleri, bununla birlikte pos cihazlarının yazılımı, bakımı gibi birçok kalemde kesintiler yapıldığını dile getirdiler. Bankaların aldığı komisyon oranlarının, esnafın cirosuna ve taahhüt süresine göre bankadan bankaya değişiklik gösterdiğini hatırlatan komite üyeleri, maalesef bu duruma devlet bankalarının da eşlik ettiğini belirttiler.

Faturalar, kira, stopaj, diğer vergiler olmak üzere birçok gideri ve kesintisi olan esnafı, bir de bankaların uyguladığı yüksek komisyon oranlarının fazlasıyla zorladığı ifade eden komite üyeleri, pos cihazı komisyon oranlarında biran evvel düzenlenmeye gidilmesi gerektiği bildirdiler.

Mevcut durumun devamı halinde, esnafın pos cihazlarını kaldırıp sadece nakit çalışmak zorunda kalacağını ifade eden komite üyeleri, ancak bunun da özellikle küçük esnafın ayakta kalması için yeterli olamayacağı, ayrıca kredi kartı veya banka kartı kullanan vatandaşın da bu durumdan olumsuz etkileneceğini dile getirdiler.

Komite, bu çerçevede, birçok sektörde olduğu gibi cam ve hırdavat sektöründeki kar marjının minimum seviyeye düştüğü bu günlerde özellikle devlet bankalarının pos cihazı komisyon oranlarını düşürmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla T.C. Ticaret Bakanlığı’na yazı yazılmasını istedi.

SANAYİ GİRİŞİNE GABARİ UYARISI

Ticari faaliyetlerini Akdeniz Sanayi Sitesi içerisinde sürdüren grup üyelerinden gelen şikayetler ele alan komite üyeleri, Akdeniz Sanayi Sitesi’nden Batı Çevre Yolu’na bağlantının yapıldığı 4540 sokakta, daha önce ağır vasıtaların girişini engelleyen gabari levhasının bulunduğu, bu levhanın büyük bir araç tarafından sehven söküldüğü, bunun neticesinde ilgili lokasyonda yer alan yola her türlü aracın giriş yaptığını ifade ettiler.

Gabari levhasının bulunmamasından dolayı ağır vasıtaların bu yolu kullandıklarını belirten komite üyeleri, yolun dar olması nedeniyle trafik sıkışıklığına neden olduğu ve bu durumun seyir halindeki araçlar için tehlike arz ettiğini bildirdiler.

Komite, yoğunluğun yaşandığı söz konusu güzergahta, bu duruma sebebiyet veren gabari levhasının tekrar takılması amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi UKOME Şube Müdürlüğü’ne yazı yazılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu. Komitenin kararlarını olumlu bularak gerekli yazışmaları başlattı.