10.Grup (Deri kürk ve ayakkabı) Meslek Komitesi, AVMlerde yeni kira sözleşmeleri yapılırken yaşanacak anlaşmazlıklarda bilirkişi yetkilendirilmesini talep etti. Komite, ekonomideki daralma ve artan döviz fiyatları ile birlikte adeta bir darboğazdan geçildiği belirtilerek, AVM işletmeciliğinin yola daha sağlıklı devam edilebilmesi için kiracılar arasında sözleşme hükümlerinde ayrım yapılmaması ve tüm kiracılarına eşit davranılması gerektiğini vurguladı. Bir AVMde her bir perakende işletme ile farklı kira sözleşmelerinin akdedildiğini belirten komite, bunların kategori farklılığına, kategori kârlılığına, marka gücüne, AVMye katacağı değere ve satış alanına göre farklı hükümleri ve şartları barındırdığını ifade etti.

Ülkemizde aynı alışveriş merkezleri içerisinde bulunan markaların, AVM yönetimiyle sözleşme zamanı geldiğinde pazarlık güçleri sayesinde diğer markalardan farklı oranlarda sözleşme yaptıklarını hatırlatan komite, bu durumun haksız rekabete sebebiyet verdiğini dile getirdi. Bununla birlikte, kiracılar ile yapılan sözleşmelerin yenilenmesi sırasında yaşanabilecek anlaşmazlık durumlarında her iki tarafa da bilirkişiye başvurma yolunun açık olmasını öneren komite üyeleri, bunun sözleşmelerin yenileme sürecinde aynı lokasyonda farklı fiyatların oluşmasını engelleyeceğini bildirdi.

Söz konusu sözleşmelerle yaşanabilecek uyuşmazlıklarda adaletin sağlanabilmesi için bilirkişilerin yetkilendirilmesini öneren komite, bu konunun TOBB aracılığıyla Ticaret Bakanlığı’na iletilmesini istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin önerisini yerinde buldu ve gerekli yazışmaları başlattı.