CM EXPO 2’nci İş Makinaları Ekipmanları Fuarı için Antalya’da bulunan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut ve KOTO 3’üncü Meslek Komite üyeleri, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yönetimini ziyaret etti.

ATSO Türkiye’nin en köklü TSO’larından

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’in ev sahipliği yaptığı görüşmeye ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mızrap Cihangir Deniz katıldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak 40 bini aşkın üyeye hizmet verdiklerini ifade eden Başkan Davut Çetin, ATSO’nun 136 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en köklü odalarından biri olduğunu söyledi. Heyete Antalya ekonomisiyle ilgili de bilgiler veren Başkan Davut Çetin, kentin turizm ve tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahip olduğunu belirtti.

Turizmde yükseliş yılı

2018’in Antalya turizmi için yükseliş yılı olduğunu kaydeden Başkan Davut Çetin, “Antalya yalnızca ülkemizin değil dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri. Bu yıl kentimizde ağırladığımız turist sayısı bakımından bir rekor yılı olabilir. Şu ana kadar aldığımız veriler bizlere bunu gösteriyor. Ancak turizmde çeşitlenme çalışmalarımıza hız vermemiz gerekiyor. Sizler bir fuar vesilesiyle Antalya’ya geldiniz. Kentimizde müthiş bir fuar ve kongre potansiyeli bulunuyor. Biz de bu potansiyeli açığa çıkarmak üzere çalışıyoruz. Nitekim bugüne kadar EXPO, G20, ICCA Genel Kurulu gibi Dünya çapında etkinlikleri Antalya’ya çektik. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte Antalya yalnızca deniz-kum-güneş ve doğal güzellikleri ile değil bir kongre ve fuar destinasyonu olarak da adından daha güçlü şekilde söz ettirecektir.” şeklinde konuştu.

Antalya 4.0 Yılı

Oda çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Başkan Davut Çetin, “Oda olarak 2018-2021 çalışma döneminin temasını Antalya 4.0 olarak ilan ettik. Bu kapsamda çalışmalar yürütüyoruz. Ticaret 4.0, Sanayi 4.0, Kent 4.0, Tarım 4.0 ve Turizm 4.0 alanlarında toplantı, çalıştay ve saha çalışmaları yapıldığını vurgulayan Başkan Davut Çetin, “Bu yıl 29 Ekim’de bir karar konferansıyla çalışmaların sonuçlarını açıklayacağız. Antalya 4.0’da hedefimiz Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümü’nde Antalya 4.0 yol haritasının ana hatlarının ortaya çıkmış olmasıdır” diye konuştu.

KOTO’nun okuluna endüstri 4.0 atölyesi

CM EXPO 2’nci İş Makinaları Ekipmanları Fuarı için Antalya’da bulunduklarını ifade eden KOTO Başkanı Necmi Bulut, Oda olarak sektörel fuarların büyük bir bölümünü takip ettiklerini söyledi. Görüşmede Kocaeli ekonomisi ve KOTO çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Bulut, “Bizler de 4.0 ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Geçtiğimiz günlerde bünyemizde bulunan Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’ndan (MARKA) destek alarak endüstri 4.0’ın gerekliliği ve teknolojik dönüşümüne uygun olarak bir atölye kuruyoruz. Türkiye’de ilk olarak okulumuzda gerçekleşecek bu projeyle yüksek teknolojili endüstriyel otomasyon sistemlerindeki makinelerin bakımına yönelik nitelikli personeller yetiştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Görüşmenin sonunda ziyaret için KOTO Başkanı Necmi Bulut’a teşekkür eden ATSO Başkanı Davut Çetin, her zaman işbirliğine hazır olduklarını ve her konuda ortak çalışmalar yürütebileceklerini ifade etti.