ATSO 19. Grup (Cam ve hırdavat) Meslek Komitesi’nin Şubat ayı olağan toplantısında; ülkemizin başta inşaat ve otomotiv olmak üzere enerji, beyaz eşya, gıda ve içecek, sağlık, turizm, mobilya, boru, elektrik-elektronik gibi pek çok sektörüne hizmet sağlayarak katma değer yaratan cam sektörünün önemi üzerinde duruldu.

Türk cam sanayiinin gerek kapasite artışları gerekse yeni ürünlerin pazara sunulmasıyla bugüne kadar gelişimini hızla sürdürmüş olduğu, henüz doymamış bir pazar olma niteliği ile gelecekte de önemli bir büyüme potansiyeli taşıdığı, pazar potansiyeli ve genişleyen ürün yelpazesi ile küresel rekabete açılarak dış ticaret hacminde önemli bir ivme sergilediği dile getirildi.

Sektörün en önemli sorunlarından birinin ise kalifiye eleman sıkıntısı olduğu, sektör hakkında yeterli bilgi sahibi olunmadığından dolayı işin tehlike arz ettiğinin düşünülmesi gibi nedenlerden dolayı tercih edilmemesinden dolayı nitelikli ve deneyimli eleman bulmakta zorluklar yaşandığı ifade edildi.

Ayrıca, cam sektörünün yüksek ve pahalı teknolojilerin kullanıldığı bir sektör olduğu, bu yüzden kalifiye emek gerektirdiği belirtilerek, kalifiye eleman yetiştirilmesinde mesleki eğitim okullarının daha etkin hale getirilmesi, bu okulların müfredatında uygulamaya ağırlık verecek şekilde düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulandı.

Bu kapsamda, Antalya Meslek Liseleri bünyesinde Cam İşleme Bölümü’nün açılması maksadıyla Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Yürütme Kurulu’na bir yazı yazılması hususunun Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin öneri ve isteklerini yerinde bularak gerekli çalışmaları başlattı.