TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerine göre Ekim ayında Türkiye genelinde yapılan toplam konut satışları geçen yılının aynı ayına göre %28,3 oranında azalarak 102 bin 660 adet olarak gerçekleşmiştir. Ocak-Ekim döneminde ise toplam konut satışları geçen yıla göre %6,7 oranında artış kaydetmiştir.

TR61 bölgesinde ise her üç ilde de Ekim ayında konut satışlarında gerileme yaşanırken, Antalya’da satışlardaki azalış Türkiye ortalamasının altında, Burdur ve Isparta’da ise ortalamanın üzerinde gerçekleşmiştir.

Ekim ayında 6 bin 323 konut satışının gerçekleştirildiği Antalya’da geçen yıla göre %1,6 oranında azalış kaydedilmiştir.

Bu verilere göre Antalya aylık bazda toplam konut satışlarında İzmir’i geçerek İstanbul ve Ankara’nın ardından üçüncü sıraya yükselmiştir.

Antalya İpotekli Konut Satışlarında Türkiye Ortalamasının Gerisinde

Türkiye genelinde Ekim ayında gerçekleştirilen 13 bin 268 adet ipotekli konut satışının toplam konut satışları içerisindeki payı %12,9 olurken, Antalya ipotekli konut satışlarında bu ortalamanın altında kalmıştır.

Antalya genelinde Ekim ayında ipotekli olarak satılan 359 konutun toplam satışlar içerisindeki payı %5,7 olurken, bu oran Burdur’da %20,3, Isparta’da ise %14,5 olarak gerçekleşmiştir.

Antalya Yabancılara Konut Satışında Türkiye Birincisi

Ekim ayında Türkiye genelinde toplam konut satışları içerisindeki yabancılara yönelik konut satışları, geçen yılın Ekim ayına göre %8,8 oranında azalarak 5 bin 377 adet olarak gerçekleşirken, Antalya’da Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir artışla (%53,3 artış)  2 bin 123 adet olmuştur.

Ekim ayında yabancılara yönelik satışların tüm konut satışları içerisindeki payı Türkiye genelinde %5,24 iken Antalya düzeyinde bu oran %33,57 olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca Türkiye genelindeki toplam satışların %39,5’i Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

Bu sonuçla Antalya Ekim ayında yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırada yer alırken İstanbul ikinci sırada yer almıştır. Ayrıca hem yıllık artış oranında hem de toplam konut satışları içerisindeki yabancı payında Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır.

Antalya İlçeleri Bazında Konut Satışları

2022 yılı Ekim ayında 6 bin 323 adet olan Antalya ili konut satışlarının %35,’i Alanya ilçesinde gerçekleşirken, Kepez %20,8’lik pay ile ikinci, Muratpaşa %13,4 ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Önceki yılın aynı ayına göre konut satışlarının en yüksek artış gösterdiği ilçe %45 ile Alanya olurken, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Manavgat gibi ilçelerde düşüş gözlenmiştir.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü