Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 24.Grup (Elektrik enerjisi, üretim, dağıtım ve ilgili hizmet faaliyetleri) Meslek Komitesi Nisan ayı olağan toplantısını online olarak yaptı.

Toplantıda Komite üyeleri Covid-19 salgınının ticaret ve sosyal hayata etkilerini değerlendirdi. Üyeler, pandemi ile mücadele kapsamında, vatandaşların evde kaldığı, birçok işyerinin de çalışamaz durumda olduğunu belirterek hem mesken hem de işyeri sahiplerinden elektrik hizmetleri ile ilgili yoğun şikayetler alındığı bildirdi.

Komite Üyeleri elektrik dağıtım ve satış şirketlerinin, olağanüstü günlerin yaşandığı böyle bir zamanda, en ufak bir müsamaha dahi göstermeden elektrik kesintisi, hatta abone iptalleri yaparak, açma kapama bedeli üzerinden çıkar sağlama peşine düştüklerini dile getirdi.

Elektrik dağıtım ve satış şirketlerinin bu uygulamasının, Cumhurbaşkanının, pandemik salgın ile mücadele kapsamında vatandaşların evde kaldıkları süre boyunca elektrik ve doğal gaz hizmetlerini kesintisiz ve güvenli bir şekilde alacağına dair söylemi ile tezatlık oluşturduğu da vurgulandı.

Soruna çözüm aramak için, CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. yetkilisi ile bir görüşme gerçekleştirildiğini kaydeden üyeler, Cumhurbaşkanlığı ya da EPDK tarafından elektrik dağıtım ve satış şirketlerine herhangi bir talimat gönderilmediğinin öğrenildiğini dile getirdiler. Ayrıca elektrik dağıtım ve satış şirketlerinin de EPİAŞ (Enerji Piyasaları İşletme AŞ.)’a karşı ticari sorumluluklarının olduğu, satışı yapılan enerjinin bedelinin periyodik olarak bu kuruma ödenmesi nedeniyle CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından bir ödeme erteleme uygulamasının olamayacağının kendilerine iletildiğini belirtiler.

Komite Üyeleri, mesken ve ticarethanelerin yaşamış oldukları elektrik enerjisi kaynaklı sıkıntıların giderilmesinin sağlanması amacıyla, TOBB aracılığıyla EPİAŞ, EPDK ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yazı yazılmasını talep etti.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin isteğini yerinde bularak gerekli çalışmayı başlattı.