Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 1.Grup (Bitkisel üretim faaliyetleri ve destekleyici hizmetler) Meslek Komitesi Nisan ayı toplantısını online olarak yaptı.

Toplantıda Covid-19 pandemisinin ekonomiye ve sektöre verdiği zarar ele alındı. Komite Üyeleri tarafından, pandeminin ekonomi açısından onarılması güç bir hasara neden olabileceği uyarısında bulunarak: “Ekonomik faaliyetlerini sonlandırmak durumunda kalan her bir işletmenin kendisiyle birlikte etkileşim içinde olduğu birçok işletmeyi de zora düşüreceği, bu nedenle değer zinciri yaklaşımı içinde tüm işletmeleri işler halde tutacak bir çözüme odaklanmasının şart olduğu” ifade edildi.

Üyeler, turizmdeki daralmayla kapanan otellerin verdikleri süs bitkileri siparişlerinin alımlarını durdurmalarından dolayı özellikle süs bitkisi üreticilerinin emek ve yatırımlarının boşa gittiğini kaydetti.

Grup Üyeleri, süs bitkileri üreticilerinin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için TOBB aracılığıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’na yazı yazılmasının Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu komitenin isteğini yerinde bularak gerekli çalışmayı başlattı.