Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 6.Grup (Tarımsal Ürünlerin Ticareti) Meslek Komitesi Ocak ayı olağan toplantısında sektörel değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda; ekim maliyetlerindeki artış gündeme gelirken, yayla sezonunun başlamak üzere olduğu şu günlerde, fide fiyatlarındaki artış nedeniyle yaylalardaki müstahsillerin çok karamsar olduğu belirtildi. Müstahsillerin fide fiyatlarının yüksekliği nedeniyle bu yıl ekim yapamayacağı, tarlasını icara vermek isteyen üreticilerin çoğunlukta olduğu, fide fiyatları, işçi maliyetleri ve kira giderlerindeki artış nedeniyle icar bulmakta bile zorlanıldığı ifade edildi.

Bu yıl yaylada üretime bağlı olarak piyasaya arzın azalacağı, dolayısıyla vatandaşın ürüne ulaşımının zorlaşacağı, üretici açısından da az satıp az kazanacağı bildirildi.

Ayrıca, marul, yeşillik gibi daha az maliyetli ürün ekmek isteyen üreticiye verilen fiyatın bile anlık değiştiği, 32 dönümlük bir tarla ekimi için 1 milyon TL gibi bir finansmana ihtiyaç olduğu dile getirildi.

Maliyeti azaltmak adına kullanılan merdiven altı hammaddenin, ürünün gelişimini olumsuz etkilediği ve üreticinin mağdur olduğu, bu ürünlerin ihracata gönderilemediği gibi iç pazarda da tüketilemediği kaydedildi.

Bu çerçevede, iç piyasadaki arz talep dengesinin sağlanması, fide, tohum ve gübre fiyatlarındaki aşırı artış nedeni ile çiftçilerin ekim yapamayacağı öngörüsüyle fide fiyatlarının makul rakamlara indirilmesi talep edildi. Komite önerisinin TOBB aracılığıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletilerek gerekli girişimlerde bulunulmasına oy birliği ile karar verildi.

ATSO Yönetim Kurulu, çiftçinin alacağı fidenin desteklenmesi yönünde gerekli girişimleri başlattı.