Ekmek, ekmek çeşitleri ve unlu mamuller sektörünün sorunlarını ele almak üzere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu üyesi Murat Totoş başkanlığında ATSO 7. Grup (Ekmek, un ve unlu mamuller) Meslek Komitesi üyeleri ile birlikte Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye bir ziyaret gerçekleştirildi.

Murat Totoş görüşmede, ekmek, ekmek çeşitleri ve unlu mamuller imalatı yapmak isteyen işletmelerin işyerlerini açarken ruhsat almalarının ilgili yönetmeliklerce zorunlu hale getirilmiş olmasına rağmen Kepez Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren bazı işletmelerde ekmek ve ekmek çeşitleri ruhsatı olmadan, hatta unlu mamul ruhsatı ile ekmek ve ekmek çeşitleri üretimi yapıldığı yönünde ATSO üyelerinden şikayetler aldıklarını aktardı.

Ayrıca, ruhsatı olmasına rağmen bazı işyerlerinin denetimlerden kaçmak amacıyla isim ve unvan değişikliği yaptıklarını, zabıta ekiplerinin denetimi esnasında eski işletme adına bulunan ruhsatı aynı adreste açmış olduğu yeni işletmenin ruhsatı gibi göstererek denetim ekiplerini yanılttıklarını dile getirdi.

Belediye denetimlerinde, işletmenin ruhsatı olsa dahi hangi mamulün üretimine ait olduğuna bakılmasını, ayrıca denetim ekiplerinin yanılmaması için denetim günü yazar kasa fişindeki işletme adres ve unvanı ile ruhsattaki bilgilerin karşılaştırılmasını önerdi.

Tüm yasal yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirerek faaliyetlerini sürdürmeye çalışan işletmelerin haklarının korunması amacıyla, ruhsatsız ve ruhsatını amacı dışında kullanan işletmeler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması talep edildi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, sorumluluk alanlarında faaliyet gösteren ruhsatsız ve ruhsatını amacı dışında kullanan işletmeler hakkında gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.