Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, orman yangınlarına ilişkin olarak Antalya’da il/ilçe oda/borsa başkanları ile değerlendirme toplantısı yaptı.​

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Başkanı Davut Çetin ile birlikte Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, meclis üyelerini dinledi. Hisarcıklıoğlu, Manavgat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör’den bilgi aldı.

“YARALAR SARILACAKTIR, KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

Yangın sürecinde tüm Türkiye’nin tek yumruk olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Allah böyle günlerle bizi sınamasın. Ama bu birliktelik devam etsin. Ormanların tahrip olması iklimde değişikliği tetiklemektedir. Bu nedenle doğamızı ve su kaynaklarımızı korumak en önemli milli meselemiz olmalıdır. Yaralar sarılacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Rifat Hisarcıklıoğlu

365 oda ve borsaya destek olmaları çağrısında bulunarak başlattıkları nakdi yardım kampanyasında bir günde 15,5 milyon TL toplandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Ben camiamla gurur duyuyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah bir daha böyle sıkıntıları yaşatmasın. Bakanlıklardan gerekli izinleri alarak resmi yardım kampanyası başlattık. Bakınız daha bir gün oldu. Şu anda Türkiye’deki oda ve borsalarımızdan gelen nakdi yardım 15,5 milyon TL olmuş. İsteyen fidan dikecek, isteyen nakdi bağışta bulunacak. İsteyen ihtiyaçlar neyse, imkanlar neyse bunun karşılanması noktasında koca bir listem var. Züccaciye Meclisi yanan evlerin tüm tabak, çanak, bıçağını vermeyi öneriyor. Mobilya Sektörü Meclisimiz ‘mobilyalarını biz verelim’ diyor. Müthiş bir dayanışma. Allah bu zor günler göstermesin. Böyle dayanışmaları depremde de görüyorduk. Müthiş. Türkiye’nin 81 vilayetinde bu dayanışma var. Hepsinin de yüreği sizlerle atıyor.”

Hisarcıklıoğlu, “Ben sizlerin görüş ve önerilerini almak üzere geldim. Sizlerden alacağım görüş ve önerileri başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlara bizzat ileteceğim. Bu ülke çapında kampanyaya katkı vermek isteyenler ilk günden itibaren başladılar. Bir koordinasyon merkezi altında şu anda kimin neye ihtiyacı varsa bize müracaat ediyor, arkadaşlarımızı Türkiye çapında yönlendiriyoruz” dedi.

“İŞ DÜNYASI OLARAK HER TÜRLÜ KATKIYI YAPACAĞIZ”

Herkesin yardım yapmak için hazır beklediğini kaydeden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu yangınlar bittikten sonra iş dünyası olarak her türlü katkıyı yapacağız. Devlet millet birlikteliği ile hepsinin üzerinden gelinecek. Oda borsalarıma teşekkür ediyorum. Ne ihtiyaç varsa bize anında iletiyorlar. Biz de koordinasyon içerisindeyiz. Kampanyada toplanacak kaynaklar en çok ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılacak. Yangınlar sona erdikten sonra hep birlikte ağaçlandırma için çalışacağız. Allah milletimize bir daha böyle felaket yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Toplantıda, yangınların etkileri, yapılanlar ve yapılabilecekler istişare edildi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, bölge Oda ve Borsa Başkanları ile birlikte, Manavgat yangını için TOBB adına yapılan 5 milyon TL’lik ve ATSO adına yapılan 500 bin TL’lik yardımların sembolik çekini Manavgat’ta yangın koordinasyon merkezinde Vali Ersin Yazıcı’ya takdim etti.