Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 5.Grup (İçecek) Meslek Komitesi Nisan ayı toplantısını online olarak yaptı.

Toplantıda, mücbir sebep kapsamında yapılacak vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlanacak mükelleflerin, 518 Sıra No.lu VUK Tebliğinin Resmi Gazete’de yayınlanan 24 Mart 2020 tarihi itibariyle vergi dairesi sicil kayıtlarında geçerli olan Nace Kodlarını (ana faaliyet kodları) dikkate alarak belirlendiği hatırlatıldı.

Komite Üyeleri tarafından Nace kodu 46.34.02 olan meyve ve sebze suları, maden suyu, meşrubat ve diğer alkolsüz içeceklerin toptan ticaretini yapan mükelleflerin mücbir sebep kapsamında yapılan vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlanamadıkları ancak aynı içeceklerin perakende ticaretini yapan mükelleflerin ertelemelerden yararlanabildikleri belirtilerek, bu durumun haksız bir uygulama olduğu ifade edildi.

Bu haksızlığın giderilmesi için nace kodu 46.34.02 olan mükelleflerinde mücbir sebep kapsamında yapılacak vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlanacak şekilde güncelleme yapılmasını isteyen Üyeler, bu önerinin TOBB aracılığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesinin Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Toplantıda ayrıca, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında barlar, restoranlar ve gece kulüplerin kapatıldığı, otellerin de müşterisi olmadığı için kapalı olduğu belirtildi. Üyeler bu işletmelerin mücbir sebep kapsamında yapılacak vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlanabilecekken, bahse konu işletmelerinden tedarikçilerinden olan alkol ve alkollü içkilerin dağıtım ve satışını yapan işletmelerin faydalanamamasının haksızlık olduğunu kaydettiler.

En büyük vergi gelirlerinin başında gelen özellikle alkollü içkilere uygulanan ÖTV gelirleri olduğunu hatırlatan komite üyeleri; alkol ve alkollü içkilerin dağıtım ve satışını yapan işletmelerin de mücbir sebep kapsamında yapılacak vergi ve SGK prim ertelemesinden yararlanabilmesini önerdi.

Üyeler, önerinin TOBB aracılığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilmesinin Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu komitenin isteğini yerinde bularak gerekli çalışmayı başlattı.