Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 17.Grup (İlaç ve tıbbi malzeme) Meslek Komitesi Nisan ayı toplantısını online olarak yaptı.

Toplantıda 49. Grup (Sağlık hizmetleri) Meslek Komitesi’nin Nisan ayı olağan toplantısında alınan; “Sağlık hizmeti veren kuruluşların Covid-19 salgını nedeniyle almak zorunda oldukları hijyen malzemelerinin (eldiven ve dezenfektan) krizi fırsata çeviren firmalar yüzünden çok fahiş fiyata satıldığı ifade edilmiş, bahse konu sorunun Odamız 17. Grup (İlaç ve tıbbi malzeme) meslek komitesi tarafından değerlendirilmesi ve çözümü konusunda önerilerinin alınması” kararı değerlendirildi.

Bu kararı değerlendiren 17. Grup Meslek Komitesi üyeleri bahsedilen fırsatçı firmalar yüzünden yasal tıbbi malzeme üreticileri ve aracılarının da mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.

Üyeler bu sebeple, hem kayıt dışı faaliyet gösteren işletmeler hem de fahiş fiyata ürün satan işletmelerin engellenmesi için ÜTS (Ürün Takip Sistemi) üzerinden denetim yapılmasını önerdi. Önerinin TOBB aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’na bir yazı ile iletilmesinin Yönetim Kurulu’na sunulmasına karar verdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu komitenin taleplerini yerinde bularak gerekli çalışmayı başlattı