ATSO 48.Grup (Eğitim faaliyetleri) Meslek Komitesi, ilk yardım bilgi ve becerisinin topluma öğretilmesi için ilk yardım eğitimlerinde yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8’e indirilmesini önerdi.

Komite üyeleri, yıl sonuna kadar bazı sektörlerde KDV ve ÖTV oranlarında indirim yapıldığını hatırlatarak, konut, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde KDV ve ÖTV indirimlerinin tüketici için önemli bir fırsat olduğu ve piyasayı hareketlendireceğinin ifade edildiğini belirttiler.

KDV ve ÖTV indiriminin bitmesiyle Ekim ayından itibaren piyasalarda yaşanan ekonomik durgunluğun tüm sektörlerde olduğu gibi ilk yardım eğitim merkezlerinde verilen eğitimleri de olumsuz yönde etkilediğinden yakınan komite üyeleri, finansman ve alacak sorunlarının işverenlere olumsuz yansıdığını ve piyasaları canlandıracak önlemlere ihtiyaç duyulduğunu belirttiler.

Bu bağlamda, ilkyardım bilgi ve becerisinin topluma öğretilmesi için ilk yardım eğitim merkezlerinde alınan eğitimler için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8’e indirilmesini öneren komite, bu isteklerinin TOBB aracılığıyla Maliye Bakanlığı iletilmesi yönünde karar aldı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin önerisini yerinde bularak gerekli girişimlere başladı.