ATSO 46.Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesinin Şubat ayı olağan toplantısında üç konuda değerlendirmelerde bulunuldu.

Meslek Komitesinin 2019 yılı Haziran ayı olağan toplantısında, 5115 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun ek 3. maddesinde; “Araç kiralama şirketlerinin sorumlu işleticileri ve yöneticileri, kiralanan araç bilgileri ile aracı kiralayanların kimlik bilgileri ve kira sözleşmesi kayıtlarını usulüne uygun şekilde günü gününe tutmak ve bu kapsamda mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerinin her an incelemelerine hazır bulundurmak zorundadırlar.” denildiği hatırlatılarak, internet portallarında (sahibinden.com vb gibi) kiralık araçlar kısmından bireysel kişiler tarafından verilen kiralık araçların Kiralık Araç Bildirme Sistemine (KABİS) kayıt olmadıkları, bu durumun da güvenlik zafiyetine neden olduğu belirtilmişti. Bu kapsamda, internet siteleri aracılığıyla kiralanan araçlara da KABİS’e kayıt olma zorunluluğu getirilmesi ve bu tür kişilerle mücadele edilmesi önerilmişti.

ATSO Yönetim Kurulu’nun da onayı ile konu hakkındaki 27.06.2019 tarih ve E.2852 sayılı yazı TOBB aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na iletilmiş, ancak bugüne kadar ilgili kurumdan herhangi bir geri dönüş alınamadığı ifade edilmişti.