Kazakistan’ın Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeyev, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Murat Totoş, Yusuf Hacısüleyman ve Hakan Pakalın’ı ziyaret etti.

ATSO olarak bölgenin iş dünyasına faydası olacak her türlü iş birliğine açık olduklarını kaydeden Başkan Ali Bahar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türki Cumhuriyetler ile iş birliğinin önemine dikkati çeken Bahar, “Kazakistan bize çok yakın gördüğümüz bir ülkedir. Yaşadığımız deprem felaketinde ülkenizin yardımlarından dolayı ayrıca teşekkür ederiz. İş birliklerimizi ticari anlamda da geliştirmeliyiz” diye konuştu.

TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ KUVVETLENDİRMEK İSTİYORUZ

Pandemi sürecinde turizmde yaşanan krizden ötürü oluşabilecek ekonomik gerilemenin tarım sektörü sayesinde aşıldığını belirten Başkan Bahar, “Sadece tarım ürünlerinin üretimi değil, gübre üretimi gibi alanlarda da ihracatımız gerçekleşmiştir. Dolayısı ile tarım sektöründe, sera teknolojileri, topraksız tarım ve geleneksel tarım üretiminde önemli iş birlikleri gerçekleştirebileceğimize inanıyorum” dedi. ATSO olarak uluslararası iş birliklerine verdikleri öneme dikkati çeken Başkan Bahar, “Hâlihazırdaki Oda ve Kurumlar ile olan anlaşmalarımızı canlandırmak, bu anlaşmalara yenilerini eklemek istiyoruz. Bu kapsamda Varşova’da ziyaretlerimizi gerçekleştireceğiz ve orada daha önce imzalanan protokolü canlandırmak istiyoruz” diye konuştu. Ticari ilişkileri kuvvetlendirmek istediklerini belirten Başkan Bahar, “Ülkenizden gelen alım heyetinin yer alacağı B2B oturumu ve iki ülkede yatırım imkânlarını anlatan bir toplantıdan oluşan ülke gününü beraber Odamızda gerçekleştirmek isteriz” dedi.

TARIM KONUSUNDA İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ

Türkiye’deki iki başkonsolosluktan birinin Antalya’da olduğunu kaydeden Kazakistan’ın Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeyev, “Antalya’da 20 binin üzerinde Kazak vatandaşımız ikamet etmekte. Türkiye ile diplomatik ilişkilerin otuzuncu yılındayız. Türkiye ile ticaret hacmimizi daha da arttırmak istiyoruz” diye konuştu. Deprem felaketinden ötürü üzüntülerimizi belirten Başkonsolos Kanafeyev, “Bizler deprem sonrası bölgeye giderek 2 yardım uçağının karşılanmasında görev aldık. Bölgede 100 kişilik Kazak kurtarma ekibi yer almıştır. Kahramanmaraş’ta yaklaşık 170 çadır desteği sunduk, desteklerimiz bölgede devam edecek” dedi. Tarım konusunda iş birliklerine açık olduklarını dile getiren Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeyev, “Tarım, ülkemiz için oldukça önemli bir sektördür. Almatı bölgesi sulamada önemli avantajlar sunmaktadır. Özellikle seracılık ve topraksız tarımda yatırım ve işbirliklerine açığız. Firmalarınızın Kazakistan’a yatırım yapmaları için her türlü desteği vermeye hazırız.  Kazakistan’daki Odalar ile yapılması planlanan görüşmeler için her türlü desteği sunabiliriz” diye konuştu.