3.Grup (Madencilik) Meslek Komitesi, 31.Grup (İnşaat malzemeleri) Meslek Komitesi üyelerinin de katılımı ile yaptığı ortak toplantıda, yaşanılan ekonomik krizin tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkilediğini bildirdi. Fiyat artışları nedeniyle müteahhitlerin kalitesiz inşaat malzemelerine yöneldiğini, örnek olarak da mermer kullanılması gereken alanlarda spot seramik malzeme kullanılmaya başlandığı vurgulanarak, devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirten komite üyeleri, bankaların da yer alacağı Antalya’da sektörlerine yönelik ‘Mali Destek Zirvesi’ yapılmasını önerdiler.

Kamu yatırımlarının durdurulmasının ve buna bağlı olarak düşen konut satışlarının inşaat sektöründe ciddi bir daralmaya neden olduğunu belirten komite üyeleri, yaşanan daralmanın inşaat sektörüne bağlı pek çok alt sektörü de olumsuz etkilediğini, bu sektörlerin başında da inşaat malzemeleri sektörünün yer aldığını belirttiler.

Kur artışına bağlı olarak inşaat malzemesi fiyatlarının yükselmesinin inşaat maliyetlerinin artmasına sebep olduğunu dile getiren komite üyeleri, söz konusu maliyet artışını inşaata yansıtmak istemeyen müteahhitlerin kalitesiz veya alternatif inşaat malzemelerine yöneldikleri, bu durumun da nitelikli inşaat malzemesi satışlarında daralmaya neden olduğu gibi kalitesiz inşaat üretilmesine vesile olduğunu bildirdiler.

Örnek olarak, inşaatlarda mermer malzeme kullanılması gereken alanlarda spot seramik malzeme kullanılmaya başlandığı belirten komite üyeleri, bu durumun mermer satışları açısından iç piyasayı olumsuz etkilediğini ifade ettiler.

Ülkedeki ekonomik daralmayla birlikte inşaat sektörü için yurtdışı pazarların daha çok önem kazandığı hatırlatan komite üyeleri, bu yönde devlet desteğine ihtiyaç duyulduğunu, ekonomik krizlerden tüm sektörlerin en az hasarla çıkabilmesi ve faaliyetlerine devam edebilmeleri için firmaların bir kriz planının olması, plan çerçevesinde bankalarla işbirliği içinde çalışması gerektiğini bildirdiler.

Komite, sektörde yaşanılan finansal sorunların çözümüne yönelik bankalar tarafından firmalara sağlanabilecek desteklere ilişkin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde ilimizde “Mali Destek Zirvesi” yapılmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin isteğini olumlu bularak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) yazı yazılmasına onay verdi.