46.Grup (Taşıt kiralama ve ilgili hizmetler) Meslek Komitesi, araç muayene ücretlerinin kredi kartlarıyla ödenebilmesini ve bünyesinde 10’dan fazla araç bulunan taşıt kiralama işletmeleri için Motorlu Taşıtlar Vergisi’inde (MTV) indirim uygulanmasını önerdi. Komite ayrıca Antalya Havalimanı’daki otoparkta da kredi kartının kullanılabilmesinin sağlanmasını isterken, Kemer ve Kundu bölgelerinde elektrikli (akülü) bisiklet gibi değişik taşıtların kayıtsız kiralanmasıyla haksız rekabet oluşturduğu için denetlenmeleri önerildi.

Komite üyeleri, oto kiralama sektöründe yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunup, söz konusu sorunlar ve çözüm önerilerini belirlediler.

Birçok araç sahibinin nakit sıkıntıları nedeniyle araçlarının muayenelerini geciktirmek zorunda kaldıkları, bu nedenle muayenesiz araçların riskli bir şekilde trafikte dolaştığı, trafik kontrollerinde idari para cezası ile sürücü belgesinden ceza puanı düşüldüğü ve tanınan süre içerisinde araç muayenesinin hala yaptırılmaması halinde aracın trafikten men edildiğini belirten komite üyeleri, gecikilen her ay için %5 gecikme bedeli hesaplandığı, kısaca mağduriyetin katlanarak devam ettiğini ifade ettiler.

ARAÇ MUAYENESİNDE KREDİ KARTI

Kamu hizmetine ilişkin pek çok fatura, vergi ve harcın artık internet üzerinden ya da kredi kartı ile ödenebildiğini hatırlatan komite üyeleri, nakit kullanımının giderek azaldığı günümüzde araç muayene ücretlerinin de kredi kartı ile ödenebilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yazı yazılmasını istediler.

Oto kiralama sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bünyelerinde bulundurdukları araçlar için de yılda iki kez Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) ödediklerini hatırlatan komite üyeleri, araçların bakım masrafları, yıllık trafik sigortası ve kasko ödemelerinin işletmeler için önemli bir gider kalemi olduğu belirttiler.

Araç sayısı fazla olan oto kiralama işletmelerinin gider kalemlerinin fazla olması nedeniyle Motorlu Taşıt Vergilerini zamanında ödeyemedikleri, bu durumun da kayıt dışı ekonomiye ve vergi kaybına neden olunduğunu ifade eden komite üyeleri, oto kiralama sektöründe faaliyet gösteren, bünyesinde 10’dan fazla araç bulunduran işletmelerin desteklenmesi ve vergi kaybının önlenmesi maksadıyla oto kiralama sektöründe Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) oranlarının düşürülmesi için TOBB aracılığıyla Ticaret Bakanlığı’na yazı yazılmasını önerdiler.

HAVALİMANI OTOPARKI

Rent a car işletmelerinin, Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminal 1 ve Terminal 2’den giriş yapan müşterilerini genellikle otoparkta beklediği, bu alanın da ücretli olduğu ve ödemenin sadece nakit olarak yapılabildiği dile getiren komite üyeleri, günümüz itibariyle pek çok fatura ve ödemenin artık internet üzerinden ya da kredi kartı ile ödenebildiğini hatırlatarak, nakit kullanımının giderek azaldığı günümüzde otopark ücretlerinin de kredi kartı ile yapılabilmesi maksadıyla Fraport – TAV Antalya Terminal İşletmeciliği A.Ş.’ye yazı yazılarak çözüme ulaştırılmasını istediler.

KİRALIK ELEKTRİKLİ BİSİKLET

Sektör mensuplarından gelen bir diğer şikayet konusunu da dile getiren komite üyeleri, kentimizin önemli turizm destinasyonu olan Kemer ve Kundu bölgelerinde hiçbir yasal sorumluluğunu yerine getirmeden sadece rent a car tabelası asarak kayıt dışı faaliyet gösteren birçok işletmenin olduğunu, bahsi geçen işletmelerin turistlere elektrikli bisiklet, mypet, ginger gibi akülü araçlar kiralayarak trafiği de olumsuz etkilediklerini belirttiler.

Geçtiğimiz dönemlerde, kayıt dışı faaliyet gösteren firmalar tarafından kiraya verilen akülü araçlar nedeniyle pek çok trafik kazasının gerçekleştiğini hatırlatan komite üyeleri, bahsi geçen araçların belirli bir hıza erişmesine rağmen ehliyet veya başka bir lisansa gerek duyulmadan kullanılabildiğini ifade ettiler.

Oto kiralama mesleğini tüm yasal gerekliliklerini yerine getirerek yapan, oda kaydı olan, resmi olarak sözleşmeleri ve faturalarını tanzim eden, iş etiği ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan işletmelerin, sektörde kayıt dışı faaliyet gösteren yukarıda bahsi geçen işletmeler nedeniyle zarara uğradığını belirten komite üyeleri, yaşanan haksız rekabet, vergi kayıpları ve trafik kazalarının önlenmesi için denetimlerin arttırılmasını önerdiler.

Komite yukarıda bahsi geçen önerilerinin bir yazı ile Antalya İl, Kemer ve Aksu İlçe Emniyet Müdürlüklerine, Antalya Büyükşehir Belediyesi UKOME Şube Müdürlüğü’ne, Kemer ve Aksu Belediyeleri Zabıta Müdürlüklerine iletilmesini istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin öneri ve isteklerini yerinde bularak gerekli girişimlere başladı.