Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Temmuz ayında Türkiye genelinde ihracat hacmi 15 milyar 184 milyon $ düzeyinde gerçekleşirken, Antalya düzeyinde ihracat hacmi 120 milyon 519 bin $ olarak gerçekleşmiştir.

Yılın ilk yedi aylık dönemine bakıldığında ise hemen hemen Türkiye ortalamasında seyreden Antalya iline ait ihracat artışı, geçen yılın aynı dönemine göre %33’lük bir artışla 1 milyar 61 milyon $ düzeyinde gerçekleşmiştir.

İhracatın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi dikkate alındığında, ihracat hacminde yılın ilk yedi aylık dönemde yaşanan %34’lük artışın, özellikle ikinci çeyrek büyüme rakamlarında artırıcı yönde bir etki yapacağı açıktır.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamullerde İhracat Artışı Rekor Düzeyde

Antalya’nın en yüksek ihracat hacmine sahip ilk 10 sektör incelendiğinde, yılın ilk yedi aylık döneminde en fazla ihracatı yapılan ürün gurubu, 399 milyon 160 bin $ ile “Yaş Meyve ve Sebze” olurken, bu ürün grubunu 177 milyon 278 bin $ ile “Madencilik Ürünleri” ve 156 milyon 99 bin $ ile “Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri” izlemektedir.

Geçen yılın ilk yedi aylık döneminde 5,9 milyon $ ihracat hacmine sahip olan “Su ürünleri ve hayvansal mamuller” sektörü, 2021 yılının ilk yedi ayında gerçekleştirdiği 33 milyon $’lık ihracat ile geçen yılın aynı dönemine göre %460 oranında bir artış gerçekleştirmiştir. Böylece sektör, bugüne kadarki en yüksek ihracat hacmine ulaşmıştır.

Antalya ihracatında en yüksek paya sahip olan “Yaş meyve ve sebze” sektöründe Ocak-Temmuz dönemi ihracatında %14,8’lik bir artış yaşanmıştır. Bu artış oranı diğer sektörlere göre nispeten düşük kalmış ve toplam ihracat içerisindeki yaş meyve sebzenin payı %37’den %32’ye düşmüştür.

Çin’e İhracat Hız Kazanmaya Devam Ediyor

Ocak – Temmuz döneminde Antalya’nın en yüksek ihracat hacmine sahip ilk 10 ülke incelendiğinde, önceki yıllarda olduğu gibi Almanya ve Rusya Federasyonu ilk sırada yer almaktadır. Bu iki ülkenin Antalya toplam ihracatındaki payı %20 düzeyindedir. Çin, Kanada gibi destinasyonlara yapılan ihracattaki artış, işletmelerimizin ihracat menzillerini artırma kapasiteleri hakkında önemli sinyaller vermektedir.

Geçen yılın ilk 7 ayında Antalya’dan Çin’e yapılan ihracat 49 milyon 449 bin $ düzeyinde iken, bu yılın ilk yedi aylık döneminde yaşanan %68’lik artışla 83 milyon 119 bin $ düzeyine yükselmiştir.

Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğü