Teknolojik ve yenilikçi bir iş fikirlerinin yarışacağı TÜBİTAK BİGG Programı’nın 2019 yılı başvuruları devam ediyor. Web üzerinden toplanan iş fikirleri iki aşamalı bir eleme sistemine tabi tutulacak olan programda iş fikirleri; teknolojik düzeyi ve yenilikçi yönü, iş fikrinin uygulanabilirliği, iş fikrinin taşıdığı ticari değer, iş fikrinin rekabetçi düzeyi, iş fikri ekibinin nitelikleri ve iş fikrine uygunluğu vb. yönleri göz önünde bulundurarak değerlendirecek.

TÜBİTAK BİGG’e başvuran girişimciler geniş iş ve yatırımcı ağına erişebiliyor, sürece kabul edildikleri andan itibaren ofis, altyapı, laboratuvar imkânlarından yararlanabiliyor ve kendi alanlarında uzman olan deneyimli kişilerden birebir mentorluk desteği alabiliyor.
BİGG programı kapsamında 1. aşama sürecini başarıyla tamamlayan girişimciler 2. aşamada değerlendirilmek ve 200.000TL hibe desteği almak üzere TÜBİTAK’a yönlendirilmektedir.

1. aşama faaliyetlerini yürütmek üzere seçilen BİGG Uygulayıcı Kuruluşları açılan bu çağrı kapsamında kendi web sayfalarında ilan edecekleri duyuru ile iş fikri başvurularını kabul etmektedir.

Uygulayıcı Kuruluşlar 1. aşama kapsamında; girişimcilerin iş fikirlerinin toplanması, değerlendirilmesi, seçilen iş fikirlerinin doğrulanması ve TÜBİTAK’a 2. aşama başvurusu yapacak iş planlarının belirlenmesi faaliyetlerini yürütmektedir. İş fikrinin teknik ve ticari açıdan doğrulanması sürecinde, uygulayıcı kuruluşlar girişimcilere mentorluk, iş birliği ağlarının kullandırılması, iş planı hazırlama desteği vb. hizmetleri sağlayacaktır.

1. aşama sonunda hazırladığı iş planı BİGG Uygulayıcı Kuruluşu tarafından onaylanan girişimciler, Programın 2. aşama başvurusunu TÜBİTAK’a yapacaktır. İş planları, TÜBİTAK tarafından yürütülecek 2. aşama panellerinde değerlendirilecektir. 2. aşama desteği almaya uygun bulunan girişimcilerden teknogirişim sermayesi desteğinden faydalanmak üzere şirket kurmaları istenecektir.

BİGG programına ait detaylı bilgiler, duyurular ve Uygulayıcı Kuruluşlar listesi programın resmi sitesi olan https://bigg.tubitak.gov.tr/ adresinde yer almaktadır.

Değerlendirmeyi geçen iş fikirleri eğitim ve mentorluk programına dâhil olacak. Programı tamamlayarak iş fikirlerinin geliştiren girişimci adayları, hazırlayıp ön onay aldıkları iş planlarıyla TÜBİTAK’a başvuracak ve 200 bin TL’ye kadar olan hibe destekten yararlanmak için yarışacak.

Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2019 olan BİGG Programı’na başvuru hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Bölgemizde faaliyet gösteren Akdeniz Üniversitesi Uygulayıcı Kuruluşu BİGG AKDENİZ programına başvurmak için tıklayınız.