Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Kültür Sanat’ı ziyaret ederek, sanatçı Murat Germen’in “Nisyân-Kadim Antalya’nın Güncel Portresi” ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin “su’dur nedenim – Güncel Antalya’nın Kadim Suları” sergilerini gezdi.

ATSO Vakfı Başkanı Davut Çetin ve AKS Genel Müdürü Münevver Eminoğlu, Başkan Tütüncü’ye sergiler hakkında bilgiler verdi. Her iki sergiden de çok etkilendiğini belirten Başkan Tütüncü, “Antalya Kültür Sanat, özgün bir sergiye ev sahipliği yapıyor. ‘Nisyan’ ve Su’dur Nedenim’ şehir üzerine derin düşüncelere dalacağımız, türlü türlü sorgulamalara pencereler açan ve mutlaka görülmeyi hak eden bir sergi” ifadesini kullandı.

GEÇMİŞTE YAPTIĞIMIZ HATALARI YÜZÜMÜZE VURUYOR

ATSO Vakfı Başkanı Davut Çetin ise sergilerin Antalya’nın geçmişte yapılan yanlışlarını gün yüzüne çıkardığını ve bugün kent yaşayanlarının ve kent aktörlerinin hafızasını tazelediğini belirterek, “Antalya’nın bugün geldiği noktada yaşadığımız görüntü kirliliği ve çarpık yapılaşmada hepimizin suçu var. Dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biriyiz ama estetik olarak hala istediğimiz yer de değiliz. Nisyân-Kadim Antalya’nın Güncel Portresi sergisi biraz da geçmişte yaptığımız hataları yüzümüze vuruyor. Bu sergiden dersler almalıyız. Tüm yerel yöneticilerimizin ve sivil toplu örgütleri başta olmak üzere tüm hemşehrilerimizin bu sergiyi görmesini öneriyorum” dedi.

“NİSYÂN” – KADİM ANTALYA’NIN GÜNCEL PORTRESİ

Sanatçı Murat Germen – “Nisyân” – Kadim Antalya’nın Güncel Portresi sergisi pandemi koşulları nedeniyle 1 Kasım 2020 tarihinde çevrimiçi olarak açıldığı andan itibaren büyük ilgi çekti. Sergiyi sanal ortamda yaklaşık 50 bin sanatsever ziyaret etti. Sergi 1 Nisan’dan itibaren fiziki olarak da ziyarete açıldı.

ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN SU’DUR NEDENİM

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Belgesel Dersi kapsamında, fotoğrafın bellek oluşturma gücünden faydalanarak Antalya’nın sularına sadece estetik bir öğe olarak değil, tarihsel ve görsel veri olarak odaklanan proje, kadim suların bugünkü hallerini belgeleyerek kentin görsel belleğine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Doç. Handan Dayı tarafından yürütülen dersin 12 öğrencisinin fotoğraflarından oluşan sergi, 7 Nisan-16 Mayıs 2021 tarihleri arasında, Pazartesi-Cuma 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 arasında gezilebilir. 

Antalya’nın yaşam kaynağı; Kırkgöz Pınarları’ndan Düden Şelalelerine, Kapuz Kanyonu’ndan Sarısu’ya, Boğa Çayı’na, Aksu Çayı’na ve artık kentin ortasında kalmış pınarlara kadar yüzlerce kaynakla Antalya’yı besleyen kadim sular bu sergide.