ATSO 4.0 projesi kapsamında ATSO ve Vodafone Business iş birliği ile 1 yıl önce hayata geçirilen, verimlilik ve tasarruf aksiyonlarıyla istikrarlı ve sürdürülebilir tarımı destekleyen proje kapsamında biri üretici serası diğeri açık alan olmak üzere, yerleştirilen dijital tarım istasyonlarından güzel sonuçlar alınmaya başlandı.

Proje kapsamında pilot arazi olarak seçilen sahalardan birisinde ülkemiz için yeni bir ürün olan ve yüksek katma değere sahip kuşkonmaz üretimi yapılmaktadır. Kuşkonmaz yetiştiriciliğinde, dijital tarım istasyonlarının kullanılmasında en büyük hedef üretim süreçlerinde verilen kararların ve yapılan uygulamaların çevresel etkilerini azaltmak, bilgi ve veriye dayalı sürdürülebilir bir değer zinciri yaratmaktır. Proje, kuşkonmazın Avrupa’ya ihracatında ve ülkemiz tüketiminde, düşük karbon ayak izine sahip, düşük maliyet-yüksek verim ve kaliteyle sürdürülebilir tarım yapılmasını sağlarken, ülkemiz için getirisi yüksek bir ihracat ürününde yeni bir pazarının gelişmesini desteklemektedir.

Akıllı Tarım Dijital Teknolojiler

Kuşkonmaz üretiminin gerçekleştirildiği Asparagus Tarım A.Ş. de sulama, ATSO desteği ile tarlaya kurulan meteoroloji istasyonundan alınan sıcaklık ve toprak nem ölçümlerine göre yapılmaktadır. İstasyondan yapılan rüzgar durumu takibi ve hastalık uyarılarına göre ilaçlama programı yapılırken, kameralı feromon tuzağından alınan verilere göre de zararlılarla mücadele edilmektedir. Ayrıca seçilen tarih aralığında hava/toprak sıcaklığı, toprak nemi/yağış miktarı, solar radyasyon/buharlaşma/nem gibi veriler, tarlaya özel takip edilebilmektedir.

İstasyonlardan elde edilen raporlara göre, kuşkonmaza özel hastalıkların (mor leke, pas) nem-sıcaklık ilişkisine göre riskinin yüzdesel olarak arttığı dönemlerde, önceden aksiyon alınarak, hastalığın tarlada oluşmadan önlenmesi sağlanabilmektedir.

Toprak sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğünde bitki uyuma periyoduna geçmeden, hava sıcaklığı ise 1 derecenin altına düştüğünde don tehlikesinden dolayı uyarı sistemi devreye girmektedir.

ATSO desteğiyle tarlaya yerleştirilen dijital tarım istasyonlarıyla Asparagus Tarım A.Ş. de;

  • İthal bir sebzeyi yerli üreterek ve diğer üreticilerin üretmesine destek olarak, 1kg kuşkonmazın CO2 eş değeri, 8-9kg seviyesinden, 0,815 kg’ye düşürülebilmiştir.
  • Gerektiği kadar ve zamanında sulama yaparak, su kaynakları korunmaktadır.

•     Enerji (Elektrik) tüketimi azaltılmaktadır.

•     Ürün kalitesi, zamanında yapılan uygulamalarla arttırılmaktadır.

  • Kayıplar, henüz oluşmadan önlenebilmektedir.

•     İlaç/gübre maliyetleri kontrol edilebilmektedir.

•     Vaktinde ve doğru frekansta ilaçlama ve toprak işleme yaparak traktör kullanımı, dolaysıyla mazot tüketimi de azaltılmaktadır.

  • Toprağın ve suyun gereksiz ilaç ve gübre kullanımlarıyla kirlenmesi önlenebilmektedir.
  • Olası don, sel ve su baskınına karşı önlem alarak ürün zayiatı tarlada önlenebilmektedir.
  • Alternatif hasat programları ve hasat öngörüleriyle, geçmiş dönem bitki gelişimi ve iklimsel analizleri kullanılarak planlama yapılabilmektedir.

Vodafone Business Dijital Tarım Neler Sunuyor?

1. Kurulu olduğu arazinin meteorolojik değerlerinin ölçülmesi. (Hava sıcaklığı, hava nemi, yağış miktarı, rüzgar hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi v.s.)

2. Araziye özel 14 günlük hava tahmin raporunun oluşturulması. Araziye özel don, fırtına uyarısında bulunulması.

3. İklime bağlı hastalık ve zararlılar için erken uyarı oluşturması; İlaçlamada %50 ‘ye yakın tasarruf sağlaması.

4. Arazideki buharlaşmanın hesaplanarak ve toprak neminin izlenerek sulama planlaması yapılması.

5. Bölgeye özel tahminlenen meteorolojik datalar sayesinde, ekim yapılacak ürün çeşidinin daha doğru seçilmesine imkan sağlaması.

6. Evapotranspirasyon hesaplaması ve kuraklık uyarısına bağlı olarak sulama yönetimi sunulması.

7. Fenolojik gözlem modellemesi ile gübrelerin bitki üzerindeki gelişiminin günlük raporlanması.

8. Mobil laboratuvar sayesinde topraktan anlık amonyum-nitrat-potasyum-sülfat değerlerinin ölçülebilmesi.

ATSO ARAŞTIRMA VE TİCARET GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ