ATSO 14.Grup (Akaryakıt ve gaz ürünleri) Meslek Komitesi, LPG tüp satışlarında TC numarası isteme zorunluluğu bulunduğunu hatırlatarak, kimlik numarasını vermek istemeyen vatandaşların kayıtdışı işyerlerine yönelmelerine neden olduğunu, bununla ilgili denetimlerin yapılıp LPG tüp satışı yapan tüm işyerlerinin tamamının kayıt altına alınmasının sağlanmasını istedi.

Komite üyeleri, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Tüplerinin Piyasada Takip Edilmesine İlişkin Tebliğ kapsamında tüplerin müşteriye kadarki takibinin zorunlu hale getirildiğini hatırlattılar. Kararın bayilere tebliğiyle birlikte, LPG tüpünün son kullanıcıya teslim edilirken teslim edilen tüp bilgisi ile son kullanıcının T.C. Kimlik Numarası veya kredi kartı numarası ile adı soyadının, tüplü LPG bayii tarafından takip sistemine aktarıldığı bilgisini paylaşan komite üyeleri, tebliğ ile dağıtıcılar için getirilen yükümlülüklere uymayanlara, 1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men’i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanunun ilgili hükümleri uyarınca çeşitli idari yaptırımlar uygulandığını bildirdi.

TC NO BİLDİRMEK ZORUNLU

Bazı müşterilerin satış esnasında T.C. kimlik numarasını vermek suretiyle kararı doğru buldukları, bazı müşterilerin ise kimlik numaralarını vermekten imtina ettikleri için satışta sıkıntı yaşandığını dile getiren komite üyeleri, kanuni yükümlülüklerini yerine getiren Oda üyelerinin yanında, başka il ve ilçelerde çok sayıda ruhsatsız ve merdiven altı çalışan korsan işyerlerinin de mevcut olduğu bilgisinin kendilerine de ulaştığını belirttiler. EPDK tarafından yayımlanan tebliğ uyarınca yapılan denetimlerin sadece kayıt altında bulunan işletmelere uygulandığı, kayıtdışı iş yerlerine ise hiçbir işlem yapılmadığını ifade eden komite üyeleri, tebliğ gereğince bayilerden ve müşteriden TC kimlik numarası isteme mecburiyetinin, müşterilerin TC kimlik numarasını istemeyen ve kayıt dışı çalışan satıcılara yönelmelerine neden olduğunu da dile getirdiler.

Komite, kanuni zorunluluklara uymak koşuluyla ve eşit şartlarda rekabet edebilmek adına kayıt dışı LPG tüp satışı yapanların tamamının kayıt altına alınması için belediyeler ve ilgili diğer kuruluşların çalışma başlatmalarını önerdi.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu komitenin uyarılarının önemine dikkat çekerek gerekli yazışmaları başlattı.