Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan açıklamada; Yeşil Mutabakat Eylem Planı hedefleri doğrultusunda 01.01.2022 tarihinden itibaren Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin kâğıt baskısının kaldırılarak tamamen dijital ortamında yayımlanmasına karar verildiği bildirildi. Kağıt baskının kaldırılması ile; yıllık 100 ton kâğıt ile önemli miktarda naylon poşeti, kargo paketi, yakıt, enerji, kırtasiye, arşivleme maliyetinden yaklaşık 18,4 milyon TL tasarruf edileceği belirtildi.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayınlanan tüm ilanlar eşanlı olarak www.ticaretsicil.gov.tr adresinden erişilebilecek. Ayrıca, yeni geliştirilen Kamu Web Servis uygulaması ile Gazeteler en hızlı şekilde ilgili kamu kurumlarıyla paylaşılacaktır. İlaveten, onaylı suret talepleri karşılanmaya devam edilecek.

Müteşebbislerin maliyetlerinin azaltılması ve desteklenmesi amacıyla Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanacak şirket kuruluş ilanlarına 2014 yılından buyana ücret artışı yapılmadı. 2022 yılı için %21,31 olan enflasyon oranına karşın, ilan yayın ücretlerinde herhangi ücret artışı planlanmadığı belirtildi.