ATSO 36.Grup (Oteller ve benzer konaklama yerleri) Meslek Komitesi, ‘Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ üzerinde yaptığı değerlendirmede yatakhane odalarında kalabilecek kişi sayısıyla ilgili ortaöğretim kurum öğrencileri ile yüksek öğretim öğrencileri için yeniden düzenlemenin yapılmasını önerdi. Komite, yönetmelikteki odaların en az 1 veya 3 kişilik olması yönündeki kararının yüksek öğretim öğrencilerinin kalacağı odalar için 2 kişilik odalara da izin verilmesinin öğrencilerin ders çalışabilmeleri açısından olumlu katkı sağlayacağını belirtti.

Komite, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği (yürütmeyi durdurma kararı)” konulu yazıya göre, bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte faaliyette olan orta öğretim öğrenci yurtlarında müstakil bina şartının aranmayacağını bildirdi.

TADİLAT DESTEKLENMELİ

Yine yönetmeliğin ilgili maddesine göre “Ortaokul, imam-hatip ortaokulu veya ortaöğretim kurumları öğrencilerine barınma hizmeti veren kurumlarda yatakhaneler en az üç, en fazla altı öğrenci; yüksek öğretim öğrencilerine barınma hizmeti veren öğrenci yurt ve pansiyonlarında yatakhaneler en az bir veya üç, en çok altı öğrenci….” Kuralının bulunduğunu hatırlatan komite, ancak yürütmenin durdurulması kararı nedeniyle söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte faaliyette olan özel öğrenci yurtlarındaki 2 kişilik yatakhaneler ile, yine aynı yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte faaliyette olan özel öğrenci yurtlarında var olan 6 kişiden fazla kontenjana sahip odaların varlığının devam edebileceğini bildirdi.

Komite üyeleri, barınma yönetmeliği hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilse de davanın devam ettiğini belirtilerek, yatakhane kişi sayısı ile ilgili aksi bir karar verilmesi halinde mevcutta faaliyet gösteren yurtların sıkıntılarının devam edeceğini dile getirdiler. Karar tarihi itibariyle yeni açılacak olan yurtlar için yatakhane kişi sayısı şartının aranmasını isteyen komite üyeleri, mevcut yurtların yönetmelik şartını taşımasının aranması halinde yapılacak tadilatların devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini bildirdi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ FARKLI

Yönetmeliğin ortaokullar ve ortaöğretim kurumları öğrencilerine barınma hizmeti veren kurum yatakhanelerinde en az üç, en fazla altı öğrenci şartını yerine getirmenin mümkün olabileceğini belirten komite üyeleri, ancak yükseköğrenim öğrencilerine barınma hizmeti veren öğrenci yurt ve pansiyonlarında yatakhanelerin en az bir veya üç, en çok altı öğrenci barınacak şekilde düzenlemenin Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi vb. dersleri ağır olan alanlarda eğitim gören öğrenciler tarafından tercih edilmeyeceği, tek kişi konaklamalarının da aile bütçesini zorladığından çok tercih edilmediği, iki kişilik odada kalamayan öğrencilerin ev veya merdiven altı konaklama imkanı aradıkları, bu durumun hem yurt işletmecilerini mağdur ettiği, hem de toplumsal olarak tehdit oluşturduğu belirterek, yükseköğrenim öğrencilerine barınma hizmeti veren öğrenci yurt ve pansiyonlarda yatakhanelerin iki kişilik olmasına izin verilmesini önerdiler.

Komite, söz konusu önerilerin hayata geçirilmesi maksadıyla TOBB aracılığıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yazı yazılmasını önerdi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin istek ve önerilerini yerinde bularak gerekli girişimlere başladı.