Trafikte can ve mal güvenliği için öneriler

11.Grup (Orman ürünlerinin işlenmesi ve ticareti) Meslek Komitesi, kentin değişik noktalarındaki trafik akışında can ve mal güvenliğinin sağlanması için yaya üst geçidi ile hız kesici kasislerin yapılmasını önerdi.

Komite üyeleri, Kültür Mah. Hürriyet Caddesi ile 75.Yıl Caddesinin kesiştiği güzergahta yoğun yaya ve araç trafiğinin yaşandığını hatırlatarak, söz konusu güzergah üzerinde Akdeniz Üniversitesi’nin giriş çıkış kapısının bulunduğunu, trafik yoğunluğunun öğrencilerin gruplar halinde geliş ve gidişleri esnasında tehlike arz ettiğini ifade ettiler. Söz konusu güzergah üzerinde yaya geçişinin rahatlatılması ve can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından aynı veya yakın bir bölgeye üst geçit yapılmasının gerekliliğine değindi. Komite, Akdeniz Sanayi Sitesi 5022. Sokak adresinde; çok sayıda hafriyat kamyonunun aşırı süratli olarak geçtiğini, söz konusu kamyonların yaya ve sürücülerin can ve mal güvenliğini tehlikeye attığını belirtti. Süratli geçişlerin yaşandığı bu işlek yolda üzücü olayların yaşanmasını engellemek ve yayaların emniyetli yol kullanımlarını sağlamak amacıyla anılan bölgeye de hız kesici kasislerin yapılmasını isteyen komite, bu çerçevede her iki bölgedeki durumun ciddiyetinin Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı UKOME Şube Müdürlüğü’ne iletilmesini istedi.

Elektrik Kesinti Sorunu

Toplantıda, Akdeniz Sanayi Sitesi Ahşap İşleri Bölümü 5020, 5022 ve 5033. Sokak adreslerinde bulunan işyerlerinde üretim yapan işletmelere ait tesislerde yaşanılan elektrik kesintileri ile ilgili şikayetler hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunan komite, sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde birkaç kez yaşanılan elektrik kesintilerinin, mobilya üretimi yapan işletmelerde maddi ve manevi zarara neden olduğu bildirdi. Bu bağlamda, elektrik kesintileri ile ilgili gerekli önlemlerin alınması yönünde CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye yazı yazılması önerildi. Yine, Akdeniz Sanayi Sitesi genelinde elektriklerin yer altında döşeli olması ve kabloların üstten birbirine aktarımlarının yapılı olmasına rağmen sokak lambalarının yarısına yakınının yanmadığı gibi, kablolardan dolayı da görüntü kirliliğinin yaşandığını ifade eden komite üyeleri, söz konusu site genelinde sokakların, geceleri de yaşanılır hale getirilmesi için yanmayan sokak lambalarının aydınlatmalarının yapılması konusunda Kepez Belediyesi’ne yazı yazılmasını istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu, komitenin öneri ve isteklerini olumlu bularak gerekli girişimlere başladı.